Адрес: 422727, с. Большие Ковали, ул. Школьная, д. 13
Телефон: +7(843)-656-00-54;+7(843)-656-00-14
E-Mail: SBkoval.Vsg@tatar.ru ; kovali74@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большековалинская ООШ"
Руководитель: Забиров Нагим Абдулхакович
Год основания учреждения: 1929

Новости МБОУ "Большековалинская ООШ"

Якташ язучылар белән очрашу

Опубликовано: 14.12.2017

Бүген безнең мәктәпкә якташ язучыларыбыз  Рафис Корбан, Солтан Шәмси, Ләлә  Сабирова-Гыймадиева һәм Алмаз Гыймадиев килде. Бу очрашу шулай ук якташ язучыбыз Альберт Хәсәновның 80 яшьлек юбилее уңаеннан оештырылды. А.Хәсәнов үзе килә алмады.

Язучы-прозаик һәм журналист Альберт Бари улы Хәсәнов (әдәби тәхәллүсе – Альберт Ашыт) 1937 елның 1 декабрендә Татарстанның элекке Дөбъяз (хәзерге Биектау) районы Кече Кавал авылында укытучы гаиләсендә туа.

Балалар шагыйре һәм драматург Рафис Корбан (Рафис Харис улы Корбанов) 1957 елның 1 гыйнварында Татарстанның Дөбъяз (хәзерге Биектау) районы Кече Битаман авылында крәстиян гаиләсендә туа.

Солтан Шәмси (Солтан Сәләх улы Шәмсетдинов) 1946 елның 10 февралендә Татарстан Республикасының Биектау (элекке Дөбъяз) районы Суыксу авылында крәстиян гаиләсендә туа. Балачак еллары һәм үсмер чагы шул ук районның Юртыш авылында уза.

Балалар язучысы Ләлә Нәгыйм кызы Сабирова (Гыймадиева) 1947 елның 1 мартында Татарстанның Дөбьяз районы Мәмдәл авылында (хәзер Биектау районына карый) укытучылар гаиләсендә туган.

Алмаз Марс улы Гыймадиев 1972 елның 20 июлендә Татарстан Республикасының Биектау районы Олы Битаман авылында укытучылар гаиләсендә туа.

Күргәнегезчә, алар барысы да безнең якташлар. Районыбыз табигате,халкытурында бик күп әсәрләр иҗат иткән алар.

Язучылар безнең мәктәптә еш булалар. Кунакларыбыз тагын килергә вәгъдә иттеләр.Укучыларга, мәктәп китапханәсенә күп кенә китапларын бүләк итеп калдырдылар.