Адрес: 422727, с. Большие Ковали, ул. Школьная, д. 13
Телефон: +7(843)-656-00-54;+7(843)-656-00-14
E-Mail: SBkoval.Vsg@tatar.ru ; kovali74@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большековалинская ООШ"
Руководитель: Забиров Нагим Абдулхакович
Год основания учреждения: 1929

ДӘРЕСТӘН ТЫШ ЧАРАЛАРНЫ ОЕШТЫРУ ФОРМАЛАРЫ

1. Мәктәп линейкалары

- оештыру линейкалары: класста нинди дә булса мероприятиенең нәтиҗәләре белән танышу яки аның һ.б. башлануын хәбәр итү, оештыру, өчен.

- тематик линейкалар: нинди дә булса, мәсәлән гомуми бәйрәмгә (“Җиңү көне”) старт бирү яки нәтиҗәләү өчен.

- тантаналы линейкалар : нинди дә булса тантаналы вакыйгага бәйләп үткәрелә (олимпиадада җиңү һ.б.).

2. Информацион сәгать

- күзәтү сәгате: дәүләттә, дөньяда барган политик, мәдәни һ.б. вакыйгаларга күзәтү (информацион чаралар кулланып).

- тематик сәгать: ил һәм дөнья күләмендәге глобаль вакыйгаларга, проблемаларга кагыла. Якынча темалар: “Пресса бездә кунакта”, “Әгәр дә мин газета редакторы булсам”, “Түгәрәк өстәл артында”, “Заманның политик проблемалары”, “Армиядә альтернатив хезмәт кирәкме?”, “Кешеләр һәм язмышлар”...

3. Класс сәгате

- оештыру сәгате: класста оештыру эшләре – класс активы сайлау, дежурлык буенча нәтиҗәләр, дисциплинаны тикшерү һ.б.

- тематик сәгать: нинди дә булса танылган вакыйгага, кешегә, тарихи фактка һ.б. багышланган булырга һәм кабинетта гына түгел, темага бәйле рәвештә рәсемнәр галереясында, музейда һ.б. үтәргә мөмкин.

4. Бәйрәмнәр

- массачыл мероприятиеләр: нинди дә булса дөнья, ил, мәктәп, класскүләм даталарга, вакыйгаларга бәйләнгән була.

5. Экскурсияләр

- аларны оештыру алдыннан темасына карап балалар белән кызыксындыру әңгәмәләре яки уен формалары һ.б. куллану зарур.

6. Уеннар

- интеллектуаль һәм күңел ачу характерларда була, викторина, КВН, конкурс, брейн-ринг, ярыш һ.б. формалар кулланырга була.