Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Осенняя экскурсия на природу / Көзге табигатькә экскурсия

Опубликовано: 23.09.2023

23 сентябрь көнне Югары Кибәхуҗа урта гомумбелем бирү мәктәбенең 9 сыйныф укучылары сыйныф җитәкчесе белән бергә экскурсия оештырдылар. Алар, моңарчы иртә белән дәресләргә ашыкканда күрмәгән, мәктәп тирәсендәге көзге матурлыкны күрделәр. Көз җитү белән барысы да үзгәрә. Табигатькә карап, төсләрнең бөтен палитрасын табып була. Табигатькә экскурсияләр балаларга экологик тәрбия бирүнең мөһим өлеше булып тора.  Экскурсия вакытында балалар кошларның җырлавын күрергә һәм ишетергә, үсемлекләрне өйрәнергә, табигатебезнең матурлыгына сокланырга мөмкинлек ала. Алар балаларга бик күп кызыклы мәгълүмат, тәҗрибә һәм уңай эмоцияләр бирәләр. Моннан тыш, мондый чаралар балаларда туган җиребезгә мәхәббәт  аның байлыгына сакчыл караш тәрбияләргә ярдәм итә. Экскурсия вакытында балалар шулай ук гербарий өчен материал җыйдылар: яфраклар, чәчәкләр, кул эшләре өчен ботаклар, үсемлек орлыклары.

23 сентября учащиеся 9 класса Верхнекибякозинской средней общеобразовательной школы вместе с классным руководителем устроили экскурсию. Они увидели осеннюю красоту вокруг школы, которую не замечали торопясь утром на уроки. С приходом осени все меняется, глядя на природу можно найти всю палитру красок, которыми с удовольствием любовались ребята. Экскурсии на природу являются важной частью экологического воспитания детей, во время которых дети получают возможность увидеть и услышать пение птиц, изучать растения, полюбоваться красотой нашей природы. Они дают детям много интересной информации, впечатлений и положительных эмоций. Кроме того, подобные мероприятия помогают воспитывать в детях любовь к родной природе, учат бережному отношению к её богатствам. Во время экскурсии дети также собрали материал для гербария: листья, цветы, веточки для поделок, семена растений.