Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Г.Тукай китаплары буйлап сәяхәт/ Путешествие по книгам Г. Тукая

Опубликовано: 25.04.2022

Г.Тукайның әсәрләре туган якка, аның табигатенә тирән мәхәббәт белән сугарылган, аның  буыннан буынга күчкән иҗади мирасы балаларда туган йортка, туган җиргә мәхәббәт һәм сак караш тәрбияли, тир түгелгән хезмәтне, сабырлыкны бәяләргә өйрәтә.  Г.Тукай шигырьләре һәм әкиятләре аша бала тирә – юньне танып белергә өйрәнә. Иң мөһиме, аның әсәрләре аша балалар татар халкының традицияләрен өйрәнәләр.  Г.Тукай әсәрләре балаларның характерында   хезмәт сөючәнлек, намуслылык, көчлелек, горурлык, җаваплылык кебек кыйммәтле сыйфатларны  формалаштыруда ярдәм итә, белем алуга кызыксынуларын  арттыра, өлкәннәргә хөрмәтле, киң күңелле һәм ярдәмчел булырга өйрәтә.   25 апрель көнне Югары Кибәхуҗа урта мәктәбенең 7 сыйныф укучылары Г.Тукай әсәрләре белән таныштылар.

Произведения Г. Тукая проникнуты глубокой любовью к родному краю, его природе, его творческое наследие, передаваемое из поколения в поколение, воспитывает в детях любовь и бережное отношение к родному дому, родной земле, учит ценить самоотверженный труд, терпение. Через стихи и сказки Г. Тукая ребенок учится познавать окружающий мир. Главное, что через его произведения дети изучают традиции татарского народа. Произведения Г. Тукая способствуют формированию в характере детей таких ценных качеств, как трудолюбие, честность, сила, гордость, ответственность, повышают интерес к учебе, учат взрослых быть уважительными, доброжелательными и отзывчивыми. 25 апреля в Верхнекибякозинской средней общеобразовательной школе учащиеся 7 классов ознакомились с произведениями Г. Тукая.