Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Косманавтика коненә багышланган ачык сыйныф сәгате /Классный час на тему космонавтики «Прорыв во вселенную»

Опубликовано: 13.04.2022

Нәкъ 61 ел элек Юрий Гагарин «Восток» корабле бортында һавасыз киңлекне яулаган беренче кеше булды. Җир атмосферасыннан читтә 108 минут, планета тирәсендә  бер әйләнеш ясады, бу кешелек дөньясына галәмне тикшерү юлын ачкан тарихи вакыйга. Шуннан бирле кешеләр айда булдылар, автоматик аппаратлар Кояш системасының күп кенә планеталарын тикшерделәр һәм хәтта читкә дә чыктылар. Орбитада Халыкара космос станциясе эшли, космосны үзләштерүдә дистәләгән ил уңышлы хезмәттәшлек үрнәге булып тора

Шушы унайдан 12 апрель конне Югры Кибәхуҗа урта  гомуми белем бирү мәктәбендә Косманавтика көненә багышланган ачык класс сәгате булды. Класс сәгатендә физика укытучысы Хоснуллин Илгиз  беренче косманавт Ю.А.Гагаринның биографиясе, беренче космик очыш һәм гомумән косманавтика тарихы турында кызыклы чыгыш ясады.Укучылар косманавтика тарихы турында презентация  карадылар, үзләрен кызыксындырган сорауларга жаваплар алдылар.

Ровно 61 год назад Юрий Гагарин на борту корабля «Восток» стал первым человеком, который покорил безвоздушное пространство. 108 минут за пределами земной атмосферы, пилотируемый виток вокруг планеты, историческое событие, открывшее человечеству путь исследования Вселенной. С тех пор люди побывали на Луне, автоматические аппараты провели разведку многих планет Солнечной системы и даже вышли за ее пределы. На орбите работает Международная космическая станция, пример успешного сотрудничества в освоении космоса полутора десятков стран.

12 апреля в МБОУ -Верхнекибякозинской СОШ  состоялся открытый классный час, посвященный Дню космонавтики. Учитель физики Хуснуллин И.М. выступил с интересным докладом о биографии первого космонавта Ю. А. Гагарина, первом космическом полете и истории космонавтики в целом. Учащиеся посмотрели презентацию об истории космонавтики, получили ответы на интересующие их вопросы.