Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

«Все профессии нужны – все профессии важны» /«Барлык һөнәрләр дә кирәк – барлык һөнәрләр дә бик мөһим»

Опубликовано: 24.01.2022

Основным направлением работы школы по профориентации является подготовка учащихся к сознательному профессиональному самоопределению. Выбор профессии происходит не мгновенно, а в течение длительного времени, поэтому работа по профориентации в школе ведётся постоянно. 22 января  в МБОУ – Верххнекибякозинской СОШ классные часы для  8-11 классов был посвящены выбору профессии. Цель этих бесед – развитие творческих способностей детей, их любознательности и, в большей степени, потребности в получении достоверных знаний о мире профессий. В школе проводились тематические классные часы «Все профессии нужны – все профессии важны». Использовались компьютерные презентации. Ребята рассказывали о той профессии, которую выбрали, объяснили, чем она их привлекает, постарались определить, какими качествами должен обладать человек этой профессии. Классные руководители с учащимися обсудили старинные профессии, которые редко встречаются в современном мире (например, кузнец), и современные. Дети рассказали о профессиях своих родителей. Мы уверенны, что классные часы, беседы, викторины и другие проведённые мероприятия помогут ребятам в дальнейшем осознанно подойти к выбору своей будущей профессии.

Һөнәри юнәлеш бирү буенча мәктәп эшенең төп юнәлеше-укучыларны аңлы һөнәри юнәлешкә әзерләү. Һөнәрне сайлау бер мизгел генә түгел, ә озак вакыт дәвамында башкарыла, шуңа күрә мәктәптә профориентация буенча эш даими алып барыла. 22 гыйнвар көнне Югары Кибәхуҗа урта мәктәбендә үткәрелгән тәрбия сәгатьләре 8-11 сыйныф укучылары өчен һөнәр сайлауга багышланган иде. Бу әңгәмәләрнең максаты-балаларның иҗади сәләтләрен, аларның кызыксынучанлыгын һәм, нигездә, һөнәрләр дөньясы турында дөрес белемнәр алуга ихтыяҗын үстерү. Мәктәптә «барлык һөнәрләр дә кирәк – барлык һөнәрләр дә бик мөһим»дигән тематик сыйныф сәгатьләре үткәрелде. Компьютер презентацияләре кулланылды. Балалар сайлаган һөнәр турында сөйләделәр, аларның нәрсә белән кызыксынуын аңлаттылар, бу һөнәр кешесенең нинди сыйфатларга ия булырга тиешлеген билгеләргә тырыштылар. Сыйныф җитәкчеләре укучылар белән хәзерге дөньяда сирәк очрый торган борынгы һөнәрләр турында фикер алыштылар (мәсәлән, тимерче). Балалар әти-әниләренең һөнәрләре турында сөйләделәр. Сыйныф сәгатьләре, әңгәмәләр, викториналар һәм башка үткәрелгән чаралар балаларга киләчәктә үз һөнәреңне сайларга аңлы рәвештә якын килергә ярдәм итәр.