Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Җан җылыбыз сезгә, өлкәннәр! / 1 октября – Международный день пожилых людей

Опубликовано: 01.10.2021

1990 елның 14 декабрендә 1 октябрь “Халыкара өлкәннәр көне” итеп игълан ителә. Иң беренче бу бәйрәмне Европада, аннан Америкада, ә инде 80 нче елларның ахырында бөтен дөньяда бәйрәм итә башлыйлар.

Әлеге бәйрәм – буыннар бердәмлеге, еллар бәйләнеше символы, шулай ук әби-бабайларыбызга, сугыш һәм хезмәт ветераннарына, өлкән яшьтәгеләргә  районыбыз үсешенә керткән өлешләре, күпьеллык намуслы хезмәтләре, игелекләре өчен җылы рәхмәт сүзләребезне ирештерү мөмкинлеге.

Бу бәйрәмгә Кече Кибәхуҗа төп мәктәбе укучылары да ныклап әзерләнделәр: туган телләрендә җырлар һәм шигырьләр өйрәнделәр, котлау открыткалары әзерләделәр. Аларны матур итеп тапшырдылар. Укучылар, “Игелекле эш кыл!” акциясендә катнашып, ялгыз яшәүче өлкәннәргә йорт эшләрендә булышалар.

14 декабря 1990 года Генеральная Ассамблея ООН постановила считать 1 октября Международным днем пожилых людей, с целью привлечения внимания общественности к проблемам людей пожилого возраста.

1 октября проходят различные фестивали, организуемые ассоциациями в защиту прав пожилых людей. Общественные организации и фонды устраивают в этот день различные благотворительные акции.

К этому празднику учащиеся Малокибякозинской основной школы тщательно готовились: изучили песни и стихи, подготовили поздравительные открытки. Школьники,  участвуя в акции “Делай добро!»,  помогают одиноким бабушкам и дедушкам по дому.