Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Опубликовано: 30.09.2021

Максабаш башлангыч мәктәбендә    “2021 нче ел- Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы” исеме астында чаралар үткәрү дәвам итә. Максабаш авылы мәдәният йорты директоры Сөнгатуллина Алинә укучылар белән төрле халыкларның уеннарын өйрәтү буенча мастер класс үткәрде. Татарстанда яшәүче халыкларның байлыгы нидән гыйбарәт булуы турында фикер алыштылар. Халыклар дуслыгы һәм бердәмлеге ул -  байлык, дигән уртак фикергә килделәр. “ Бүген без халкыбызның матур гореф-гадәтләренә, фольклор әсәрләренә тукталып үттек. Без үзебенең милләтебезне онытмыйча, милли гореф-гадәтләрне дәвам итәргә, фольклор әсәрләрен сөйләмебездә кулланырга тиешбез”, -  дип нәтиҗә ясалды.  Халык иҗатын өйрәнү – безнең зиһенебезне баета, дөньяга карашыбызны киңәйтә, тел байлыгыбызны, белемебезне үстерә, тарихыбызны аңларга ярдәм итә.

В рамках Года родных языков и народного единства в Максабашской начальной школе продолжаются различные мероприятия. 30 сентября директор дома культуры Сунгатуллина Алина провела мастер класс на тему: “Народные игры”. Детский фольклор – явление вечное, ибо вечно детство, которое дано человеку, что бы играя творить жизнь. Чтобы не забывать устное народное творчество нашего края нужно изучать, передавать его из поколения в поколение. Очень важно для нашего мультикультурного города, чтобы каждый житель Татарстана имел возможность говорить, петь на родном языке, воспитывать детей, сохраняя традиции. Народ, дорожащий родным языком, будет дорог!