С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Кызыклы сөйләшү/Интересная беседа

Опубликовано: 09.04.2021

Татар халкы борын заманнардан кул эшләре белән шөгылләнергә яраткан. 5 энә белән оекбашларны туган як табигатенә  хас салкыннарда кию өчен бәйләп кигән.. Тырыш халык сарык асраган. Хәзерге вакытта сарык “Кызыл китап”ка кертелгән. Шушы хайван йоныннан оекбаш бәйләү үзенчәлекләре турында Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы" уңаеннан,  авыл китапханәчесе Югары Кибәхуҗа урта мәктәбенең мәктәпкәчә яшьтәгеләр торкеме балаларына, тәрбияче белән берлектә балаларга оекбаш бәйләү алымнарын аңлаттылар. Аякка оекбашларның файдасы турында сөйләделәр.

Татарский народ с давних времен любил заниматься рукоделием. Носки с 5 иглами завязывали для ношения на морозе, характерном для природы родного края.. Трудолюбивый народ разводил овец. В настоящее время овца занесена в “Красную книгу”. Об особенностях вязания носков из шерсти этого животного библиотекарь Верхнекибякозинской  сельской библиотеки  совместно с воспитателями рассказали воспитанникам детского сада. Они говорили о пользе носков для ног.