Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

В нашей жизни всегда есть место подвигу\ Тормышта батырлыкка һәрвакыт урын бар

Опубликовано: 08.12.2020

Теләче районы Югары Кибәхуҗа урта мэктэбенен музеенда бер почмак Максабаш авылында гомер кичерүче Альмира  Рашитовна Галеевага багышланган. Тәрбия  сәгатьләрендә аның батырлыгы турында сөйләшәбез.Галеева Альмира Рәшитовна 1962 нче елның 22 нче сентябрендә Казан шәһәрендә туаГазетада Казан авиакомпаниясына стюардесса кирәклеге турында мәгълүмат белән таныша. Әлеге хыялын чынга ашыру максатыннан, Самарада Куйбышев мәктәбен тәмамлый. Үзлегеннән немец һәм инглиз телләрен өйрәнә. Укуын тәмамлаганнан соң, башта кечкенә ЯК-42,  АН-44 очкычларында оча. Тәҗрибә туплаганнан соң, зур очкычларда оча башлый. Бригадир булып эшли. 19 ел стюардесса булып эшләү дәверендә, Альмира апага, бик күп вакыйгалар белән очрашырга туры килә. Бүгенге көндә дә онытылмый торган вакыйгаларның берсе, 1991 нче елның 16 мартында  Домодедово аэропортында булган вакыйга. Мәскәүдән Яр Чаллыга очкан вакытта, бер пассажир пилот кабинасына үтеп керә. Альмира апа аның артыннан үзенең хезмәттәше Елена Михайловна белән әлеге пассажирны күзәтәләр. Пассажирның пилотка начарлык эшләвен сизеп, аның юлына аркылы төшәләр. Альмира апаларның сизгерлеге аркасында, ЯК – 42 очкычында теракт булдырылмый кала. Аларга әлеге террорист белән сугышырга туры килә. Бу вакытта очкыч тигезлеген югалта, Домодедово аэропортында тукталыш ясый. Тукталыш вакытында аларга коткару төркеме әлеге кешедән котылырга ярдәм итә.       Альмира Рашитовна әлеге вакыйгадан соң, Казан Кремелендә  “Шәхси батырлык өчен ” ордены белән бүләкләнә.

Один уголок Музея  МБОУ- Верхнекибякозинской СОШ Тюлячинского района РТ посвящен жительнице села Максабаш Альмире Рашитовне Галеевой. На классных часах мы говорим о её подвиге.Галеева Альмира Рашитовна родилась 22 сентября 1962 года в г. Казани. Однажды она знакомится с информацией о  нехватке  стюардесс казанской авиакомпании. Окончила Куйбышевскую школу в Самаре. Самостоятельно изучала немецкий и английские языки. После окончания учебы летала сначала на небольших самолетах ЯК-42, АН-44. Накопив опыт, начала летать на больших самолетах. Работала бригадиром. За 19 лет работы стюардессой, пришлось столкнуться со многими событиями. Одно из самых запоминающихся событий, произошедшее 16 марта 1991 года в аэропорту Домодедово. Во время полета из Москвы в Набережные Челны один пассажир зашел в кабину пилота. Альмира апа следит за ним вместе со своей коллегой Еленой Михайловной. Из – за   бдительности    Альмиры на самолете ЯК-42 теракт был предотвращен. Им приходится сражаться с этим террористом. В это время самолет теряет равновесие, делает остановку в аэропорту Домодедово. После этого события Альмира Рашитовна была награждена орденом “За личное мужество ” в Казанском Кремле.