Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Тукай эзләре буйлап.../ По следам Тукая...

Опубликовано: 21.04.2020

21 апреля   2020 года с учениками 7 Б класса Малокибякозинской основной школы был проведен  литературный час "Тукай эзлэре  буйлап", («Вслед за Тукаем»). Классный руководитель Арсланова И.М. провела обзор, рассказала о жизни и творчестве поэта. Учащиеся читали его стихи, сказки и рассказы. Активно участвовали в конкурсе, литературной викторине.

Также учащиеся 7 класса  совершили виртуальную экскурсию в  Государственный литературно-мемориальный музейный комплекс  в селе Новый Кырлай, побывали доме приемного отца поэта, Сагди.

Познакомились с именами номинантов на Тукаевскую премию. Среди них Шагинур Мустафин за триптих из книг «Ядрәләрне эреткән йорәкләр» («Сердца, расплавившие железо»), «Алар — Жәлил — Кормаш йолдызлыгыннан!..» («Они из созвездия Бессмертных!»), «Батырлык кайтавазы» («Отзвук Героизма»).

Все произведения Габдуллы Тукая учат быть справедливыми и смелыми, показывают красоту, доброту людей. Радует то, что учащиеся читают с любовью его стихи, сказки и рассказы.

Сыйныф сәгатендә укучылар Татарстан Президенты карамагындагы Габдулла Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премияләре бирү комиссиясе Г.Тукай премиясенә быелгы кандидатлар исемлеге белэн таныштылар. Кандидатлар исемлегендә – 11 кеше һәм бер иҗади коллектив. Алар эзтабар язучы Шаһинур Мостафин да бар.

Әткәйләрнең сугыш сукмагыннан,

Еллар узгач, кат-кат уздың Син.

Шул өзелгән җырлар ялгансын дип,

Язмыш йомгакларын сүттең Син! –

дип язды Казахстанда яшәп иҗат итүче милләттәшебез – шагыйрь, композитор һәм җырчы Равил ага Гозәеров танылган якташыбыз – Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре, эзтабар язучы Шаһинур ага Мостафин турында. Никадәр тирән мәгънә салынган шигъри юллар бу! Аларның хаклыгына Ш.Мостафинның иҗаты белән танышкан һәркем инаныр. Яу кырында тәүлек саен уртача 20 мең 869 кешенең гомере өзелгән. 1418 көн вә төн дәвам иткән дәһшәтле сугышта үз-үзләрен аямаган фидакарь җаннарны – батырларыбызны барларга бар гомерен багышлаган шәхес ул! Үзенең байлыгы һәм саулыгы хакына архивларны өйрәнеп, 478 герой-матросовчыны ачыклавы билгеле булды. Үзе тапкан геройларга 34 һәйкәл куйдырган кеше татарда тагын бармы икән?! «Казан» милли-мәдәни үзәге һәм аның филиалы «Хәтер китабы» мемориал комплексы Шаһинур Мостафинны Бөек Ватан сугышы елларының билгесез сәхифәләрен ачкан эзтабар язучы буларак аның соңгы елларда басылган өч китабын 2020 елгы Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясенә тәкъдим иткән иде.