Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Юные таланты пера / Яшь илһам ияләре

Опубликовано: 06.04.2017

3 апреля в Арске  состоялся зональный тур Всероссийского конкурса  конкурс творческий юных писателей «Илһам».Конкурс  проводится в рамках реализации государственной Программы  сохранения, изучения и развития государственных и других языков Республики Татарстан. Организаторы конкурса -  Министерство образования и науки Республики Татарстан, Казанский (Приволжский) федеральный университет, Союз писателей Республики Татарстан, Арский педагогический колледж им. Г.Тукая. Цель проведения -  сохранение и развитие татарского языка, привлечение интереса обучающихся к литературе, искусству, выявление одаренных и талантливых детей.В конкурсе приняла  участие учащаяся 7 класса Малокибякозинской основной школы Ахметзянова А. Наставник юного таланта пера- учитель татарского языка  и литературы  Рахматуллина А.А.Ждем результатов.

«2014-2020 елларга Татарстан Республикасы дәүләт телләрен һәм Татарстан Республикасында башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү» дәүләт программасын гамәлгә ашыру, укучыларда әдәбиятка, сәнгатькә карата кызыксыну уяту, әдәби иҗатка сәләте булган яшьләрне ачыклау, яшь язучыларны таныту максатыннан, Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министрлыгы Татарстан Республикасы Язучылар берлеге белән берлектә татар телендә иҗат итүче мәктәп укучылары арасында «Илһам» Бөтенроссия яшь язучылар бәйгесен  уздыра.Бәйгенең зона туры 3 апрельдә Арчаның педагогик көллиятендә үткәрелде. Анда Кече Кибәхуҗа төп мәктәбенең 7 сыйныф укучысы Әхмәтҗанова Алия дә катнашып, үзе иҗат иткән әсәрне яттан сөйләде. Укучының остазы- татар теле һәм әдәбияты укытучысы Рәхмәтуллина А.Ә. Комиссия  составындагы  язучыларыбыз  Рифә Рахман, Ләбиб Лерон, Васыйл Гарифуллин укучыларга әдәбият өлкәсенә кагылышлы сораулар бирделәр. Бөтенроссия бәйгесенең нәтиҗәләрен көтәбез.