Руководитель: Юсупова Сарина Гафуровна
У нас учатся: 69 (66 учащихся, 3 воспитанника)
У нас учат: 31 педагог (29 учителей, 2 воспитателя)

Правила поведения на весенний период/ Язгы чорда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре

Опубликовано: 13.03.2017

Не допускайте детей к реке без надзора взрослых, особенно во время ледохода; предупредите их об опасности нахождения на льду при вскрытии реки или озера. Расскажите детям о правилах поведения в период паводка, запрещайте им шалить у воды, пресекайте лихачество. Оторванная льдина, холодная вода, быстрое течение грозят гибелью. Помните, что в период паводка, даже при незначительном ледоходе, несчастные случаи чаще всего происходят с детьми. Разъясните детям меры предосторожности в период ледохода и весеннего паводка.

В ПЕРИОД ВЕСЕННЕГО ПАВОДКА И ЛЕДОХОДА ЗАПРЕЩАЕТСЯ:

-выходить на водоемы, ходить по льдинам и кататься на них.

-переправляться через реку в период ледохода;

-подходить близко к реке в местах затора льда;

-стоять на обрывистом берегу, подвергающемуся разливу и обвалу;

-собираться на мостиках, плотинах и запрудах;

-приближаться к ледяным заторам, отталкивать льдины от берегов;

-измерять глубину реки или любого водоема.

БУДЬТЕ ВНИМАТЕЛЬНЫ И ОСТОРОЖНЫ!

ЛЕД ВЕСНОЙ ОПАСЕН!

Агымдагы елның язгы чорында аномаль җылы һава торышы күзәтелә. Ә ул исә сулыклардагы, елгалардагы бозлыкларда ярыклар, бозның чатнап ярылуын китереп чыгарырга һәм ул урыннар соңыннан нечкә боз белән капланып, кеше гомере өчен зур куркыныч тудырырга мөмкин.Юка боз катламы белән капланган республика сулыклары гражданннар һәм балалар өчен куркыныч тудыра.  Бәлага юлыкмас өчен түбәндәге кагыйдәләрне истә тотарга кирәк.

Бозда куркынычсызлык кагыйдәләре:

• Исегездә тотыгыз: зәңгәр яки яшел төстәге боз гына нык булып санала. Җәяүлеләр өчен бозның калынлыгы 15 см. булырга тиеш. Боз өстеннән төркем белән бармаска кирәк, ара 5-6 м. булырга тиеш.
  • Бозга караңгы вакытта һәм күз күреме начар булганда кермәскә тырышырга кирәк.
  • Кар белән капланган урыннарда сак булырга, таяк белән тикшереп барырга кирәк.
  • Әгәр дә боз чатнаса, кергән юлдан аякны шудырып кына кире чыгарга кирәк.

Боз ватылып суга төшеп киткән очракта:

• Паникага бирелмәскә кирәк, боз калын булган якка чыгарга тырышасы. Бозга күкрәк белән шуышып менәргә, таяну мәйданын арттыру өчен аякларны киң итеп җәяргә кирәк.
  • Боздан суга чыккач, аякка басарга ашыкмагыз,  шуышып яки тәгәрәп ераккарак китәргә кирәк.