• Тюлячинский
  • Школы

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение - Большеметескинская средняя общеобразовательная школа имени Фатиха Хусни Тюлячинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422082, Республика Татарстан, Тюлячинский район, с. Б. Метески, ул. Школьная, зд. 1
Телефон: +7(843)-605-44-59
E-Mail: roo_mitiski@mail.ru, Sbmet.Tul@tatar.ru
Короткое название: МБОУ-Большеметескинская средняя общеобразовательная школа им.Ф.Хусни Тюлячинского района РТ
Руководитель: Щеглова Айгуль Рауфовна
У нас учатся: 78 (75 учащихся и 3 воспитанников)

Сак бул - юка боз!/ Осторожно - тонкий лёд!

Опубликовано: 24.11.2018

Елгаларда су 10 сантиметр калынлыкта катса гына кеше өчен куркыныч булмый. Елга тамакларында, камышлыкларда боз юкарак була. Әгәр һава температурасы өч көн дәвамында 0 градустан югарырак тора икән,  бозның калынлыгы 25 процентка  кими. Бозның калынлыгын гади күз белән дә билгеләп була: зәңгәрсу төстәге боз – ныклы, ак төстәгесе  юкарак, соры яисә саргылт булса,  ышанычсыз.
Әгәр дә боз өстендә бәла-каза чыкса, паникага бирелмәскә, кискен хәрәкәтләр ясамаска кирәк. Әгәр дә, боз ярылып, салкын суга батсагыз, нишләргә?
Бу очракта кулларны җәеп,  ничек тә булса, бозга башта бер аякны, аннан соң икенчесен күтәреп, шуышып, менәргә кирәк. Әгәр дә боз сезнең авырлыкка чыдаса, әкрен генә ярга таба үрмәләргә була. Кайсы ярдан килгәнсез, шул якка үрмәләргә  кирәк, чөнки анда боз тикшерелгән.
Әгәр дә Сезнең ярдәм таләп ителсә, нишләргә?
Озын таяк, такта, яисә бау табарга кирәк. Йә булмаса шарф, каеш һәм киемнәрне бергә  бәйләргә була. Бозга ятып, шушы әйберләр белән бәлагә таручы ягына шуыша башлагыз. Суга батучы янына җитәргә бер-ике метр калгач, туктарга һәм  таякны, тактаны яисә бауны сузып, бәлагә таручыны куркыныч зонадан чыгарырга тырышыгыз. Зыян күрүчене коткаргач, җылы урын табып, аның юеш киемнәрен салдырырга, кайнар чәй эчерергә һәм табиб чакырырга кирәк.

Әти-әниләргә бер киңәш: зинһар өчен, балаларыгызны балык тотарга, тимераякта, чаңгыларда шуарга сулыкларга җибәрмәгез.

Бәхетсезлек очраклары булмасын өчен сулыклардагы боз калынлыгы   түбәндәгечә булырга тиеш: 1 кешегә 7 сантиметрдан да ким булмасын; каток ясау өчен  кимендә 12 сантиметр; елга аша йөрү өчен – кимендә 15; автомобиль белән елганы үтү өчен  кимендә 30 сантиметр.

Бер уңайдан балыкчыларга да киңәшләребезне бирәбез. Балыкчыга балык  тотарга килгән урынның тирәнлеген яхшы белергә кирәк. Бозның начар каткан урыннарын алдан белеп тору зарур. Елга ярыннан боз өстеннән хәрәкәт маршрутыңны алдан билгеләп куй. Елга буеннан бозга бик сак керергә кирәк. Боз коры җир белән начар тоташкан булырга, ярылган урыннар, боз астында һава калырга  мөмкин.

Бозның каракучкыл булып торган урынына кермәгез, ул кояшта бик тиз җылынып эрергә мөмкин. Әгәр дә чаңгылар белән бер төркем булып бозга керәсез икән, өелешеп йөрмәгез, бер-берегездән 5әр метр ара калдырып барыгыз. Чаңгы эзе булса, бигрәк тә әйбәт. Һәр адымыгызны очлы әйбер белән тикшереп барыгыз. Әгәр дә боз ярылып китсә, тизрәк килгән юлдан чигенергә кирәк. Суүсемнәре үскән, һава куыклары калган урыннарга кермәскә кирәк.Кыскасы, куркыныч урыннардан тизрәк китү ягын карагыз.Үзегез белән бау, киң такта, очлы әйбер булса, бигрәк тә яхшы.

Период ледообразования – довольно опасное явление на водоемах, в связи с чем создаются сезонные риски, связанные с провалом людей и автотранспорта под лед. В этот период в группе риска находятся дети, оставленные без присмотра взрослых, рыбаки-любители, охотники, водители транспортных средств, а также граждане, которые, пренебрегая правилами безопасности, выходят на неокрепший и непрочный опасный осенний лед.

Становление льда на водоемах происходит неравномерно и если в одном месте он может выдержать вес человека, то в другом - с легкостью проломиться. Первый лед очень коварен и выход на него категорически запрещен. Лед непрочен в местах быстрого течения, стоковых вод и бьющих ключей, а также в районах произрастания водной растительности, вблизи деревьев, кустарников. Крайне опасным и ненадежным является лед под снегом и сугробами. Опасность представляют собой полыньи, проруби, трещины, лунки, которые покрыты слоем льда.

Ни в коем случае нельзя выходить на лед в темное время суток и при плохой видимости в тумане, при снегопаде. Нельзя проверять прочность льда ударом ноги. Если после первого сильного удара камнем или лыжной палкой появится хоть немного воды, - это означает, что лед тонкий, по нему ходить нельзя. В этом случае следует немедленно отойти по своему же следу к берегу, скользящими шагами, не отрывая ног ото льда и расставив их на ширину плеч, чтобы нагрузка распределялась на большую площадь. Точно так же поступают при предостерегающем потрескивании льда и образовании в нем трещин.

Родители должны пресекать игры детей на тонком льду, не допускать их пребывания на водных объектах в одиночестве.

Для того чтобы избежать неприятностей следует знать, какая толщина льда является наиболее оптимальной для той или иной нагрузки:

·         Для веса 1-2 человек вполне будет достаточно 7 и более см. (морозная погода сохраняется в течение недели круглосуточно)

·         Для сооружения катка нагрузка увеличивается, поэтому необходимо уже 12 см.

·         Пешая переправа может быть организована при 15 см и более.

·         По правилам безопасности ледовой переправы для автомобилей толщина льда должна составлять не менее 30 см.