«Опасная батарейка» / "хәвефле батарея"

Опубликовано: 15.04.2024

Просмотр мультфильма в старшей группе «Звездочки»

Воспитанники старшей группы «Звездочки» просмотрели 6ю серию мультфильма «Помощники Земли».
Серия называется «Опасная батарейка».
Батарейки — опасные отходы, и их нельзя выбрасывать в общий бак. Они содержат опасные и токсичные вещества: свинец, кадмий, ртуть, никель, цинк и др. Если батарейки попадут в окружающую среду, в том числе на полигон, они начнут разрушаться от коррозии и терять форму. Все перечисленные вещества «поползут» из них и начнут проникать в землю, воду, воздух

Воспитанники узнали как правильно выбрасывать батарейки: сдавать в специальные пункты приёма. Их можно найти в интернете — по России уже довольно много точек сбора батареек. Многие из них уже отображены на карте «Уберу».
#друзьяземли
#помощникиземли
#экоход2024

"Йолдызчыклар " ның өлкән төркемендә мультфильм карау

«Йолдызчык» өлкән төркеме тәрбияләнүчеләре «Җир ярдәмчеләре»мультфильмының 6 сериясен карадылар.
Серия "хәвефле батарея" дип атала.
Батарейкалар куркыныч калдыклар, һәм аларны гомуми танкка ташларга ярамый. Аларда куркыныч һәм агулы матдәләр бар: әйләнә-тирә мохиткә, шул исәптән полигонга батареялар эләксә, алар коррозиядән таркала һәм формасын югалта башлый. Барлык санап үтелгән матдәләр алардан «йөзеп чыгачак» һәм җиргә, суга, Һавага үтеп керә башлаячак

Тәрбияләнүчеләр батареяләрне ничек дөрес ыргытырга икәнен белделәр: махсус кабул итү пунктларына тапшырырга. Аларны интернетта табарга мөмкин Россия буенча батарея җыю нокталары шактый күп. Аларның күбесе «Уберу»картасында инде күрсәтелгән.