Синичкин день / Песнәкләр көне

Опубликовано: 10.11.2023

12 ноября в нашей стране отмечается Синичкин день - экологический праздник. Синичкин день - молодой экологический праздник, который создан по инициативе Союза охраны птиц России, день встречи зимующих птиц.
В рамках праздника в старшей группе «Звездочки» дети с воспитателем Ахаевой Ольгой Юрьевной подготовились к Синичкиному дню. В этот день ребята узнали много нового о птицах нашего края. Воспитанники отгадывали загадки, слушали стихи про птиц, играли в подвижны игры «Птички в гнёздышках», «Перелёт птиц», «Воробушки и автомобиль», посмотрели познавательный фильм "Большая синичка, интересные факты".

Готовясь к встрече зимних гостей, подготовили кормушки, выполнив аппликацию «Кормушки для синичек».
Дети расширили свое представление о зимующих в наших краях птицах, усвоили, что желтогрудые шустрые пичужки нуждаются в нашей заботе и помощи не только в свой праздник, но каждый день зимой.

12 ноябрьдә безнең илдә Песнәкләр көне - экологик бәйрәм билгеләп үтелә. Песнәкләр көне-Россия кошларны саклау берлеге инициативасы белән оештырылган Яшь экологик бәйрәм, кышлаучы кошларны каршы алу көне.
Бәйрәм кысаларында «Йолдызчык» өлкән төркемендә тәрбияче Ахаева Ахга Юрьевна белән балалар Песнәкләр көненә әзерләнделәр. Бу көнне балалар Безнең төбәк кошлары турында күп яңалыклар белделәр. Тәрбияләнүчеләр табышмаклар чишәләр, кошлар турында шигырьләр тыңлыйлар, «Кошлар ояларда», «Кошлар очышы», «Чыпчыклар һәм автомобиль» хәрәкәтчән уеннары уйныйлар, "Зур песнәк, кызыклы фактлар" танып белү фильмын карыйлар.

Кышкы кунакларны каршы алырга әзерләнгәндә, «Песнәкләр өчен азык» аппликациясен башкарып, азык әзерләгәннәр.
Балалар безнең якларда кышлаучы кошлар турында үз фикерләрен киңәйттеләр, сары күкрәкле җитез кошларның безнең кайгыртуга һәм ярдәмгә үз бәйрәмнәрендә генә түгел, ә кышның һәр көнендә мохтаҗ булуын үзләштерделәр.