Всемирная образовательная акция «Татарча диктант Яз» / «Татарча диктант Яз» бөтендөнья мәгариф акциясе

Опубликовано: 13.10.2023

Сегодня -13 октября на базе нашего детского сада прошла Всемирная образовательная акция «Татарча диктант Яз». В ней приняли участие воспитатели, сотрудники детского сада , родители воспитанников. В год педагога и наставника почетным гостем в детском саду «Тургай» читала текст для участников акции- учитель начальных классов Мустафина Нурия Нурулловна .
Цель акции – повышение интереса к грамотному правописанию, владению литературным татарским, самопроверка орфографических и грамматических ошибок, популяризация филологов и преподавателей татарского языка.
В этом году жители Татарстана пишут отрывок из произведения Рустама Галиуллина “Таджеддин Ялчыгул” (“Завещание”).
Акция прошла в доброжелательной обстановке. Каждый участник был награжден Благодарственным письмом.
Все желающие так же 14 и 15 октября могут принять участие в данной акции. Все подробности можно узнать на сайте ТАТАРЧА ДИКТАНТ

Бүген -13 октябрьдә безнең балалар бакчасы җирлегендә «Татарча диктант Яз» бөтендөнья мәгариф акциясе узды. Анда тәрбиячеләр , балалар бакчасы хезмәткәрләре, тәрбияләнүчеләрнең әти-әниләре катнашты. Педагог һәм остаз елында «Тургай» балалар бакчасында башлангыч сыйныфлар укытучысы Мостафина Нурия Нурулла кызы акциядә катнашучылар өчен текст укыды .
Акциянең максаты – татар теленә кызыксынуны арттыру, әдәби телдә дөрес сөйләм һәм дөрес язу күнекмәләрен үстерү, орфографик һәм грамматик хаталар ясамыйча язу теләге уяту, татар теле белгечләрен һәм туган тел (татар теле) укытучыларын тагын да популярлаштыру.
Быел Татарстанда яшәүчеләр – Рөстәм Галиуллинның “Таҗеддин Ялчыгол” әсәреннән өзек (“Васыять” исемле җыентыгыннан) язалар.
Акция яхшы шартларда узды. Һәр катнашучы Рәхмәт хаты белән бүләкләнде.
Теләге булган һәркем шулай ук 14 һәм 15 октябрьдә әлеге акциядә катнаша ала. Барлык нечкәлекләрне ТАТАРЧА ДИКТАНТ сайтында белергә була.