Доступ запрещён

Экскурсия в минимузей «Мой край родной» / "Туган ягым" минимузеена экскурсия.

Опубликовано: 11.08.2023

Экскурсия в минимузей «Мой край родной».

Дорогие гости, проходите
И музей наш посетите.
Мы поведаем для вас
О том, как жили предки раньше,
И чем живет наш край сейчас.

Дошкольный возраст – это важнейший период становления личности, благоприятный для формирования высоких нравственных чувств и гражданских качеств, к которым относится чувство патриотизма. То, что мы заложим в душу ребенка сейчас, проявится позднее, станет его и нашей жизнью. Очень важно прививать детям чувство любви и привязанности к природным и культурным ценностям родного края, так как именно на этой основе воспитывается патриотизм.Одной из форм работы с детьми по формированию любви к родному краю являются экскурсии в музей.
Сегодня воспитанники всех групп посетили минимузей нашего ДОУ «Мой край родной». Педагог по обучению татарскому языку Ландыш Галимзяновна рассказала детям о символике Республики Татарстан, познакомила с народами , проживающими в нашем крае , познакомила с национальными блюдами , а учитель-логопед Роза Геннадьевна рассказала о быте и хозяйстве в нашем крае.
Дети с удовольствием рассматривали посуду из глины, слушали рассказ о том, как жили раньше люди. Ребята узнали значение давно вышедших из употребления слов, таких как прялка, кадка, ухват, кочерга, ступа, коромысло и т. д. Познакомились со старой печью, которая обогревала дом. Ребята узнали, что весь домашний скарб хранился в сундуках. Сундуки делались на века, поэтому укреплялись с углов кованым металлом, такая мебель жила в семьях десятилетиями, передаваясь по наследству.
Девочкам очень понравилась детская колыбель.
В старину в каждой избе были прялки. Когда осенние работы на полях заканчивались, женщины и девушки пряли пряжу, чтобы потом связать носки, варежки и другие вещи. Долгими зимними вечерами горела на столе свечка, ведь электричества тогда еще не было, девушки пряли и пели песни.

"Туган ягым" минимузеена Экскурсия.

Кадерле кунаклар, узыгыз
Һәм безнең музейны карагыз.
Без сезнең өчен сөйлибез
Ата-бабаларыбызның элек ничек яшәгәннәре турында,
Һәм безнең җир хәзер нәрсә белән яши.

Мәктәпкәчә яшь-шәхес формалашуның мөһим чоры, ул югары әхлакый хисләр һәм гражданлык сыйфатлары формалашу өчен уңай, аларга патриотизм хисе керә. Без хәзер баланың күңеленә нәрсә салсак, соңрак күренәчәк, аның һәм безнең тормышыбыз булачак. Балаларга туган якның табигый һәм мәдәни кыйммәтләренә мәхәббәт һәм мәхәббәт хисе тәрбияләү бик мөһим, чөнки нәкъ менә шушы нигездә патриотизм тәрбияләнә.Туган якка мәхәббәт формалаштыру буенча балалар белән эшләү формаларының берсе булып музейга экскурсияләр тора.
Бүген барлык төркемнәрдә тәрбияләнүчеләр «минем туган ягым»мәгариф учреждениесенең минимузеенда булдылар. Татар телен укыту буенча Педагог Ландыш Галимҗан кызы балаларга Татарстан Республикасы символикасы турында сөйләде, Безнең төбәктә яшәүче халыклар белән таныштырды , милли ризыклар белән таныштырды , ә укытучы-логопед Роза Геннадьевна Безнең төбәктәге көнкүреш һәм хуҗалык турында сөйләде.
Балалар балчыктан ясалган савыт-сабага рәхәтләнеп карадылар, кешеләрнең элек ничек яшәгәннәре турында хикәя тыңладылар. Балалар кулланыштан күптән чыккан сүзләрнең мәгънәсен белделәр, мәсәлән, прялка, кадка, ухват, кочерга, ступа, коромысло һ.б. йортны җылыткан Иске Мич белән таныштылар. Балалар барлык йорт хәзинәләренең сандыкларда саклануын белделәр. Сандыклар гасырлар дәвамында ясалган, шуңа күрә почмаклардан тимер белән ныгытылган, мондый җиһазлар гаиләләрдә дистә еллар дәвамында яшәгән, мирас итеп тапшырылган.
Кызларга балалар бишеге бик ошады.
Борынгы заманда һәр йортта прялкалар булган. Көзге кырларда эш беткәч, хатын-кызлар һәм кызлар, чулпыларын, варежкаларын һәм башка әйберләрне бәйләр өчен, Пәк бәйләгәннәр. Кышкы озын кичләрдә Өстәлдә шәм яна иде, чөнки ул вакытта электр уты юк иде, кызлар җырлар җырлыйлар һәм җырлыйлар иде.