Если с другом вышел в путь… / Дустым белән юлга чыксак…

Опубликовано: 12.07.2023

Дружба – одно из главенствующих чувств, связывающих людей, а детская дружба – это мир, полный красок и секретов, радостей. О дружбе написаны книги, сложены песни, стихотворения. Эти прекрасные отношения сопровождали человечество с момента его зарождения. Ради дружбы совершались подвиги, и даже неимоверные глупости, безрассудные поступки.

12 июля во всех группах прошел тематический день «День дружбы» целью которого было поднятие значимости дружбы и доброго отношения друг к другу.
Воспитатель Сергеева Р.Н. познакомила воспитанников средней группы с художественной литературой о дружбе С. Михалкова «Песенка друзей», В. Сутеева «Яблоко». Дети играли в игры «Назови ласково», «Узнай друга». На прогулке играли в игру на сплочение детского коллектива «Коршун и курица», выучили физминутку «Мы-друзья».
Итогом дня группы стала творческая коллективная работа, выполненная в нетрадиционной технике рисования (отпечаток ладошки) «Дерево дружбы».
День дружбы принес радость и обогатил жизнь наших воспитанников. Друзья должны быть у каждого. Друзья дают нам силы и вдохновение к новым свершениям и делам. Ведь так важно получить дружеское одобрение, дружеский совет, почувствовать плечо друга.

Дуслык-Кешеләрне бәйләүче төп хисләрнең берсе, ә балалар дуслыгы – бу төсләр һәм серләр, шатлыклар белән тулы дөнья. Дуслык турында китаплар, җырлар, шигырьләр язылган. Бу матур мөнәсәбәтләр кешелекне аның барлыкка килүеннән бирле озата бара. Дуслык өчен батырлыклар, хәтта гаять зур ахмаклыклар, акылсызлыклар башкарылган.

12 июльдә барлык төркемнәрдә «Дуслык Көне» тематик көне узды, аның максаты дуслыкның әһәмиятен һәм бер-берсенә яхшы мөнәсәбәтне күтәрү иде.
Тәрбияче Сергеева р.н. урта төркем тәрбияләнүчеләрен с. Михалкованың дуслыгы турында нәфис әдәбият белән таныштыра. Балалар «яратып әйт», «Дустыңны бел»уеннарын уйнадылар. Урамда «Коршун һәм тавык» балалар коллективын берләштерү уены уйнадык, «без-дуслар»физминуткасын өйрәндек.
Төркемнең нәтиҗәсе булып традицион булмаган рәсем техникасында башкарылган иҗади коллектив эш (кул эзләре) Дуслык агачы була.
Дуслык көне шатлык китерде һәм тәрбияләнүчеләребезнең тормышын баетты. Дуслар һәркемдә булырга тиеш. Дуслар Безгә яңа казанышларга һәм эшләргә көч һәм илһам бирә. Чөнки дусларча хуплау, дусларча Киңәш алу, дустыңның җилкәсен тою бик мөһим.