Синичкин день / Песнәк көне

Опубликовано: 11.11.2022

12 ноября
В народе считалось, что в начале ноября синицы, предчувствуя холода, перелетали к человеческому жилью и ждали помощи.
В этот день принято вывешивать кормушки, изучать зимних птах и кормить пернатых, приговаривая: "Птичка-синичка, вот тебе крошки с моей ладошки!"
В нашем детском саду во всех группах были проведены беседы, просмотр презентации, по итогам занятий дети делали аппликации, рисунки.

Песнәкләр көне
12 ноябрь-Песнәкләр көне. Халыкта ноябрь башында синица салкынны сизеп, кеше торагына күчкән һәм ярдәм көткән дип саналган. Бу көнне ашатучыларны элү, кышкы кошларны өйрәнү һәм каурыйлыларны ашату гадәткә кергән. "Күбәләк" әзерлек төркемендә педагог Маннанова Э.Г. бу көн алдыннан тәрбияләнүчеләр өчен тема буенча танып белү эшчәнлеге оештырды. Балалар иллюстрацияләрне карадылар, презентация карадылар, хикәяне тыңладылар, ә соңыннан "Песнәкләр"аппликациясен башкардылар