Белая береза

Опубликовано: 11.04.2022

11 апреля - день березы. Белая березка – дерево России, символ красоты русской природы, символ России, она прекрасно в любое время года. С давних времен о ней слагали песни, водили вокруг нее хороводы, сочиняли пословицы, загадки, стихи и сказки. Многие художники изображали березку на своих полотнах, а композиторы посвятили березке свои лучшие песни.
В старшей группе «Бабочки» рисовали на тему «Русская березка».
Цель занятия: сформировать эстетическое отношение к этому чудесному дереву, расширить представления о нем, воспитывать чувство гордости за родную природу, вызывать желание общаться с природой, оказывать посильную помощь в ее охране.

11 апрель - Каен көне. Ак Каен - Россия агачы, рус табигатенең матурлыгы символы, Россия символы, ул елның теләсә кайсы вакытында бик яхшы. Борын-борыннан аның турында җырлар җырладылар, әйлән-бәйлән уйнадылар, мәкальләр, табышмаклар, шигырьләр һәм әкиятләр иҗат иттеләр. Күп кенә рәссамнар каенканы үз картиналарында сурәтләгән, ә композиторлар каенлыкка үзләренең иң яхшы җырларын багышлаган.
«Күбәләкләр "зурлар төркемендә «Рус каены" темасына рәсем ясадылар. Дәреснең максаты: бу могҗизалы агачка эстетик караш формалаштыру, аның турында күзаллауларны киңәйтү, туган табигатебез өчен горурлык хисе тәрбияләү, табигать белән аралашу, аны саклауда кулдан килгәнчә ярдәм күрсәтү.