Адрес: 423883, РТ, Тукаевский район, с. Кузкеево, ул. Мусы Джалиля, д 37
Год основания учреждения: 1936
У нас учатся: 52 ученика, 8 воспитанников
У нас учат: 12 учителей, 2 воспитателя

День неизвестного солдата./ Билгесез солдат көне.

Опубликовано: 03.12.2020

Билгесез солдат көне-Россия тарихында чагыштырмача яңа истәлекле дата, ел саен – 3 декабрьдә билгеләп үтелә. Бу истәлекле көн Совет һәм Россия сугышчыларының хәтерен, хәрби батырлыгын һәм үлемсез батырлыгын мәңгеләштерүгә юнәлдерелгән. Илебездә Билгесез солдат көнен беренче тапкыр 2014 елда билгеләп үттеләр. 3 декабрь көне очраклы гына сайланмаган. Нәкъ менә шул көнне, 1966 елның 3 декабрендә, Мәскәү астында немец-фашист гаскәрләренең тар-мар ителүенә 25 ел тулу уңаеннан, Ленинград шоссесының 41 нче чакрымында совет сугышчыларының туганнар кабереннән Билгесез солдат җәсәде (Зеленоград шәһәренә керүдә) Мәскәү Кремле дивары янында тантаналы рәвештә җирләнде. Бу көнне һәйкәлгә чәчәкләр һәм веноклар салынды .Сыйныфларда батырлык дәресләре үтте.

Источник: школа