Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад комбинированного вида «Сказка» города Тетюши» Тетюшского муниципального района РТ

Адрес: 422370, Республика Татарстан, Тетюшский район,г. Тетюши, ул. Школьная дом 16
Телефон: +7(843)-732-75-78;+7(843)-732-75-79
E-Mail: sadik.skazka@gmail.com
Короткое название: МБДОУ «Детский сад комбинированного вида «Сказка» города Тетюши» Тетюшского муниципального района РТ
Руководитель: Ибатуллина Галина Геннадьевна
Год основания учреждения: 2002

Живая память...

Опубликовано: 15.02.2019

Особое впечатление на детей и приглашенных гостей – родителей произвели письма Андрея, написанные им домой. Со слезами на глазах читали  письмо друга – сослуживца, в котором он писал о героическом поступке солдата, спасшим ценой своей жизни жизнь товарищей.

Ребята пришли к выводу, что наша святая обязанность знать и помнить о героях этой войны.

Особую благодарность  воспитанники  и воспитатель выражают семье Потапова Андрея Николаевича, предоставившей ценные и уникальные материалы (письма, фотографии)

Ребята вручили цветы и открытку, сделанную своими руками сестре Героя Федотовой Наталье Николаевне.

Память  будет жива, пока мы об этом помним, пока мы об этом говорим.

Әфган сугышы... Без аның турында беләбез күпме беләбез соң? Ул тарихка китте һәм тулы булмаган ун ел эчендә меңләгән сугышчы-интернационалистларның гомерен өзде.  Бу сугыш үзенең кара канаты белән Тәтеш районының күп кенә гаиләләре кагылып үтте. Совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгаруга 30 ел тулуга багышланган чаралар циклы кысаларында Тәтеш шәһәренең катнаш төрдәге “Әкият” балалар бакчасының  2 нче зурлар төркеме  балалары белән "Тере хәтер» исемле  әңгәмә узды.

Тәрбияче Арсеньева Т.В. балаларга планетада төрле дәүләтләрнең күплеге, алар барысы да тынычлыкта һәм дуслыкта яшәргә теләве, ләкин, кызганычка каршы, бу һәрвакытта да килеп чыкмавы турында аңлатты. Әфган илендә сугыш барганда безнең армия һәм безнең солдатлар читтә калмады .Бу сугыш безнең халыкка күп кайгы китерде.Тәтеш җирендә яшәүче алты кеше сугыш кырларында башын салды. Аларның берсе, Андрей Потапов турында тәрбияче  балаларга тулырак сөйләде.

Балалар аның кыска, әмма героик тормышы белән таныштылар, аның фотоларны карадылар. Балалар мәктәпне тәмамлаган Андрей һәм Андрей солдатның карашындагы аерманы билгеләп үттеләр. Балаларга һәм чарага  чакырылган ата-аналарга  Андрей язган хатлар аеруча тәэсир итте. Гомерләре буе иптәшләрен саклап калган солдатның батырлыгы турында язган бер-беребезнең хатларын күз яшьләре белән укыдылар.

Хезмәттәше язган хатны укып, балалар Андрейның ничек һәлак булуы турында белделәр: безнең якташыбыз үз гомере бәрәбәренә унлап хезмәттәшенең гомерен саклап калган.

Балалар шушы сугыш геройлары турында белү һәм аларны  истә тоту безнең изге бурычыбыз дигән нәтиҗәгә килделәр.

Балалар һәм тәрбиячеләр Потапов Андрей Николаевичның сеңлесе Наталья Николаевнага кыйммәтле һәм уникаль материаллар (хатлар, фоторәсемнәр)   өчен рәхмәтләрен белдерделәр, аңа  үз куллары белән ясаган чәчәкләр һәм открытка тапшырдылар.

Без бу хакта сөйләгәндә генә хәтер исән булачак.