• Тетюшский
  • Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад «Березка» города Тетюши» Тетюшского муниципального района РТ

Адрес: 422370, Республика Татарстан, Тетюшский район, г. Тетюши, ул. Ленина, д. 116
Телефон: +7(843)-732-62-17
E-Mail: sadik.berezka@gmail.com
Короткое название: МБДОУ " Детский сад " Березка" города Тетюши"
Руководитель: Дубровская Оксана Александровна

Снятие блокады Ленинграда

Опубликовано: 26.01.2024

2024 елның 27 гыйнварында бөтен ил Бөек Ватан сугышы тарихында иң мөһим даталарның берсен - Ленинград блокадасын тулысынча бетерүнең 80 еллыгын билгеләп үтәчәк. Бу көнне Невадагы шәһәрне 872 көн дәвам иткән фаҗигале оборона тәмамлана. Бүген балалар бакчасының өлкән/әзерлек һәм урта төркемнәрендә уздырыла торган чаралар шушы истәлекле датага багышланды. Өлкән/әзерлек төркемендә " Блокадалы икмәк «тематик көне узды. Тәрбиячеләр мәктәпкәчә яшьтәге балаларга «Блокада икмәге» видеоролигын күрсәттеләр, балаларга «блокада» төшенчәсен аңлаттылар, шәһәр халкына ул авыр вакытта нәрсә кичерергә туры килүе турында сөйләделәр. Тәрбияләнүчеләр блокада символы булып ачлыктан үлүче кешеләр өчен кирәкле һәм ирешә алмаслык икмәк, икмәк карточкалары, икмәк бирү нормасының үзгәрүе турында беләләр. Видео мәктәпкәчә яшьтәге балаларның берсен дә битараф калдырмады. Балалар тарихыбызның шул коточкыч вакыйгалары турында истәлек тактасы ясадылар. Урта төркемдә Ленинград блокадасы турында әңгәмә узды , балалар фотоларны карадылар, тәрбиячеләр блокадалы шәһәрдә яшәүчеләрнең икмәк нормасын икмәк кисәге белән күрсәттеләр. Әңгәмә ахырында балалар блокадалы Ленинград турында буяулар ясадылар һәм тәрбияче белән бергә шәһәрне азат иткән геройлар һәм блокадалы Ленинград халкы истәлегенә истәлек тактасы ясадылар. Шәһәр халкының һәм шәһәрне саклаучыларның батырлыгы Ватаныбыз тарихында батырлык, ныклык, Бөек рух һәм үз илебезгә мәхәббәт символы булып мәңгегә калачак.