• Тетюшский
  • Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад «Березка» города Тетюши» Тетюшского муниципального района РТ

Адрес: 422370, Республика Татарстан, Тетюшский район, г. Тетюши, ул. Ленина, д. 116
Телефон: +7(843)-732-62-17
E-Mail: sadik.berezka@gmail.com
Короткое название: МБДОУ " Детский сад " Березка" города Тетюши"
Руководитель: Дубровская Оксана Александровна

«Сорок сорок, или жаворонки весну кличут»

Опубликовано: 22.03.2022

22 мартта "Каенкай" балалар бакчасында "Кырык саескан, яки тургайлар яз исемен йөртә" фольклор бәйрәме узды. Чара балаларда рус фольклорына, гореф-гадәтләренә кызыксыну оятуга, рус халкының мәдәни мирасына кисемнәр, билгеләр, әйтмәләр, рус халык җырлары һәм уеннары аша катнашуга юнәлтелгән. Чара башында алып баручы балаларга бәйрәм тарихы турында сөйләде. Балаларга Яз белән Скоморохы һәм Заря-заряница үзләренең уеннары һәм күмәк уеннар белән килде. "Заря-заряница", "Гөрләвек", "Тургай", "өен тап" кебек уеннар уйнады. Балалар белән бергә алар язның үз хокукларына керү өчен Йолалы агачны бизәделәр. Бәйрәм ахырында балаларны"Тургай" сынында ясалган тәмле ризык белән сыйландылар.