МАДОУ "Детский сад № 290 с обучением и воспитанием на татарском языке" Советского района г.Казани (реорганизация)

Адрес: 420061 г.Казань, ул Новаторов 4а
Телефон: +7(843)-272-11-52;+7(843)-272-20-85
E-Mail: madou290@mail.ru
Короткое название: МАДОУ "Детский сад №290" Советского района г.Казани

Ана теле. Отчет

Әдәбият: Шаехова Р.К.. Региональная программа дошкольного образования / Төбәкнең мәктәпкәчә белем бирү программасы,2012.

Хәзрәтова Ф.В. «Туган телдә сөйләшәбез: 2-3 яшьлек балаларны туган телдә сөйләшергә өйрәтү буенча методик ярдәмлек».

Закирова К.В. «Иң матур сүз» хрестоматия

Камалова А.И. «Туган телем бөек анам теле»

Аудиозаписи и мультфильмы:

«Чебиләр зарядкасы»,»Туп», «Яфрак бәйрәме»

Словарь: Исәнмесез,саубулыгыз,кызыл,яшел,сары,зур,кечкенә,утырт,эчерт,керт,зәңгәр,зуррак,кечерәк,иң зурысы,иң кечкенәсе,бәрәңге,помидор,суган,кишер,ялап эчә,кимерә,чүпли,ашый,йомшак йонлы койрык,озын колаклы куян,юан тәпиле аю,соры бүре,төлке бара,куян сикерә,аюалпан-тилпән йөри,өстәл,урындык,карават,шкаф,көзге,савыт-саба,тәлинкә,кашык,чәйнек

Грамматика:

Фигыльләрне хәзерге һәм киләчәк заманда куллана белергә өйрәтү.килеш кушымчаларын дөрес әйтергә өйрәтү.гомумиләштерүче сүзләрне аңлый һшм куллана белергә өйрәтү.

Бер,ике сүздән торган җөмләләр төзергә өйрәтү. Бу-малай,бу-кыз,Куян-сикерә..һ.б.

Әсәрләр:

Такмаклар: «Үчтеки,үчтеки»

Шигырьләр: Ә.Бикчәнтәева «Туп-туп-тубыбыз», Ә.Бикчәнтәева «Ике»,Д.Гарифуллин «Йә,алар кемнәр икән?» Б.Рәхмәт «Су» Г.Тукай «Гали белән кәҗә»,З.Туфайлова «Ул зу-у-у-ур үскән», М.Җәлил «Маэмай», «Әтәч»

Әкиятләр: «Чуар тавык», «Шалкан», «Теремкәй»

Эндәшләр: хайваннарны чакыру эндәше.

Язучылар: Ә.Бикчәнтәева, Д.Гарифуллин, Б.Рәхмәт, Г.Тукай, З.Туфайлова, М.Җәлил

Шөгыльләрдән тыш: Уеннар: «Кояш һәм яңгыр», «Куян» «Казлар,Казлар»

Кул юганда: «Йөгерек су» шигыре, курчак йоклатканда «Йокла,курчак», «Бәлли-бәү»; Бармак уеннары,эндәшләр