Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Лякинская основная общеобразовательная школа» Сармановского муниципального района РТ - Татарстан Республикасы, Сарман муниципаль районы Ләке төп гомуми белем бирү мәктәбе

Адрес: 423366, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Ляки, ул. Школьная, д. 5
Телефон: +7(855)-594-66-80
E-Mail: Gtnhjd12345@yandex.ru
Короткое название: МБОУ ЛООШ ( МБОУ Лякинская ООШ)
Руководитель: Давлетшина Эльмира Хамитовна
У нас учатся: 12+5

"Живи Родник"

Опубликовано: 25.09.2020

2020 елның 24 сентябрендә Ләке төп гомуми белем бирү мәктәбенең волонтерлык отряды әгъзалары « Яшә, чишмә»дигән экологик акция үткәрделәр. "Күлер буе чишмәсе" чишмәсе күп еллар дәвамында Чиста су чыганагы булып тора һәм кешеләр өчен эстетик һәм тәрбияви әһәмияткә ия.  Моннан тыш, аның территориясе - Ләке авылы халкы өчен генә түгел, якын-тирә авыллар өчен дә яраткан ял урыны. Агачлар арасында урнашкан уңайлы беседкалар җәйге эсседә салкынча, ә кышын, господне чукындырганда, йөзләгән православие дине вәкилләре бирегә Чишмәдән изге су җыярга килә.
 Үткәрелгән акциянең максаты Чишмә территориясенең санитар торышын яхшырту иде. Акциядә катнашучылар укытучылар белән бергә бик зур эш башкардылар: чүп-чар һәм коры ботаклар җыйдылар, юлларны бүлделәр, пәрәвез җыйдылар.  Уртак тырышлык белән берничә сәгать эчендә чишмә территориясе үзгәрде. Барлык катнашучылар да уртак эш нәтиҗәсеннән канәгать калдылар.

24 сентября  2020 года члены волонтерского отряда Айбагыр МБОУ "Лякинская ООШ"  провели экологическую акцию « Живи, родник». Родник "Куллэр буе чишмэсе" является источником чистой воды на протяжении многих десятилетий и имеет эстетическое и воспитательное значение для людей.  Кроме этого его территория - любимое место отдыха не только для жителей села Ляки, но и близлежащих деревень. В уютных беседках, расположенных среди деревьев прохладно в летнюю жару, а зимой, на Крещение господне, сотни православных приходят сюда набрать  святой воды из родника.
 Целью проведенной акции было  улучшение санитарного состояния территории родника. Участники акции вместе с учителями проделали огромную работу: собрали мусор и высохшие ветки, подмели дорожки, собрали паутину.  Общими усилиями за пару часов  территория родника преобразилась. Все участники были удовлетворены результатом совместной работы.