Новости школы №2

Четвертый этап деловой игры по проекту «Школьный бизнес-старт» / «Мәктәп бизнес-старт» проекты буенча эшлекле уенның 4 этабы

Опубликовано: 25.12.2022

Команда нашей школы «EPOXY» 22 декабря приняла участие в благотворительной ярмарке в Казани. «Участники ярмарки – производители. Школьники продают то, что сделали своими руками. Эти ребята – фактически готовые предприниматели, опора нашей страны и республики», – отметил первый заместитель министра экономики РТ, директор Департамента развития предпринимательства и конкуренции Айрат Шамсиев на открытии школьной ярмарки.
«То, что я сегодня здесь увидел, ничем не отличается от того, что делают взрослые люди. Вам осталось понять, что лучше продается, на что нужно обратить внимание, какой маркетинговый ход сделать, чтобы больше продать продукции», – посоветовал Шамсиев юным бизнесменам.
В рамках республиканской программы «Школьный бизнес-старт» наши учащиеся 6 - 7-х классов прошли обучение в формате деловой игры. Ребята составили портрет предпринимателя, прошли специальное тестирование, разработали собственные проекты, бизнес-планы и PR-кампании. Команда школы «EPOXY» показала лучший результат и прошла на следующий тур. В Альметьевске во время осенних каникул ребята получили  углубленное обучение теоретическим и практическим навыкам предпринимательской деятельности. Они научились работать в команде и попробовали себя в качестве предпринимателей. И вот на ярмарке школьники представили результаты своего труда. Выражаем огромную благодарность наставнику Г.М.Абзаловой, классному руководителю Г.И.Габидуллиной, Л.К.Мияссаровой за веру в победу и за поддержку.

Мәктәбебезнең «EPOXY» командасы республикакүләм «Мәктәп бизнес-старт» проекты буенча эшлекле уенның 4 этабына барып җиттте һәм 22 декабрь көнне Казан шәһәрендә үткән Хәйрия ярминкәсендә  катнашты. бүген Яшь эшмәкәрләр бөтен республикадан үзләренең продукциясен – кулдан эшләнгән зәркән һәм чыршы бизәү әйберләрен, тәм-том, оригиналь интерьер предметларын, уеннарны үстерә торган үз продукцияләрен тәкъдим иттеләр. Җыелган акчаларның яртысын укучылар «Игелекле Казан» фонды карамагындагы яшьтәшләре Әнисә Гарипованы дәвалауга җибәрәчәк. «Ярминкәдә катнашучылар – җитештерүчеләр. Укучылар үз куллары белән ясаганны саталар. Бу егетләр – асылда әзер эшмәкәрләр, илебезнең һәм республикабызның таянычы», – дип билгеләп үтте ТР икътисад министрының беренче урынбасары, Эшмәкәрлекне һәм конкуренцияне үстерү департаменты директоры Айрат Шәмсиев мәктәп ярминкәсен ачуда. «Бүген мин монда күргәннәр олылар эшләгәннәрдән аерылып тормый. Сезгә нәрсә яхшырак сатылуын, продукцияне күбрәк сату өчен нинди маркетинг барышына игътибар итәргә кирәклеген аңларга кирәк», – дип киңәш итте Шәмсиев яшь бизнесменнарга.
«Мәктәп бизнес-старты» республика программасы кысаларында мәктәбебезнең 6-7 нче сыйныф укучылары эшлекле уен форматында белем алдылар. Балалар эшкуар портретын төзеделәр, махсус тест үттеләр, үз проектларын, бизнес-планнарын һәм PR-кампанияләрен эшләделәр. «EPOXY» командасы иң яхшы нәтиҗәләр күрсәткән команда буларак, көзге каникул көннәрендә эшмәкәрлек эшчәнлегенең теоретик һәм практик күнекмәләрен тирәнтен өйрәттеләр. Алар командада эшләргә өйрәнделәр һәм үзләрен эшкуар итеп сынап карадылар. Инде менә ярминкәдә укучылар үз хезмәтләренең нәтиҗәләрен тәкъдим иттеләр.
Иң беренче көннән укучылар командасы белән булган остазлары Г.М.Абзалова, сыйныф җитәкчесе Г.И.Габидуллинага, Л.К.Мияссаровага рәхмәбезне белдерәбез.

Фоторепортаж: