Световозвращающие элементы / Яктырту элементлары

Опубликовано: 21.10.2021

Световозвращающие элементы. Они появились в нашей жизни не так давно, но сейчас уже без них трудно представить наши жизни и одежду. Ведь они повышают видимость пешеходов на неосвещенной дороге и значительно снижают риск возникновения дорожно-транспортного происшествия с их участием. Акция под названием «Стань заметней!» посвященная популяризации световозвращающих элементов прошла в п.Джалиль. ЮИДовцы и старшеклассники Джалильской СОШ №2 вышли на площадь перед автовокзалом и обратились по громкой связи к жителям поселка Джалиль с призывом стать заметными, используя световозвращающие элементы в темное время суток, обозначили цели и задачи акции. Мероприятие продолжилось танцевальным флешмобом старшеклассников. Затем члены отряда ЮИД Джалильской СОШ №2 беседовали с пешеходами о применении световозвращающих элементов, раздавали световозвращающие наклейки и памятки по БДД около пешеходного перехода, затем около магазина «Пятерочка». Умиленные взрослые пешеходы благодарили юных помощников ГИБДД.

Яктырту элементлары безнең тормышта  күптән түгел генә барлыкка килде, әмма хәзер инде алардан башка безнең тормышны һәм кием-салымны күз алдына китерү кыен. Алар бит җәяүлеләрнең караңгы юлда күренүен күтәрә һәм алар катнашында юл-транспорт һәлакәте килеп чыгу куркынычын шактый киметә. Яктылык кайтаргыч элементларны популярлаштыруга багышланган акция Җәлил бистәсендә узды. 2 нче номерлы Җәлил урта мәктәбенең ЮИДчылары һәм өлкән сыйныф укучылары, автовокзал каршындагы мәйданга чыгып, Җәлил бистәсендә яшәүчеләргә, тәүлекнең караңгы вакытында яктылык кайтаргыч элементларны файдаланып, сизелерлек булырга өндәп мөрәҗәгать иттеләр, акциянең максатларын һәм бурычларын билгеләделәр. Чара өлкән сыйныф укучыларының бию флешмобы белән дәвам итте. Аннары 2 нче Җәлил урта мәктәбенең ЮИД отряды әгъзалары җәяүлеләр белән яктылык кайтаручы элементлар куллану турында сөйләште, җәяүлеләр кичүе янында БДД буенча яктылык кайтаручы наклейкалар һәм белешмәлекләр таратты. Өлкән яштәге җәяүлеләр рәхмәтле булды.