Конкурс “Татар егете” / Татар егете бәйгесе

Опубликовано: 21.04.2021

Тукаевский язык-родной язык! Сегодня на этом языке словно поют птицы, сегодня на этом языке звенят родники, растет хлеб. Сегодня на этом божественном языке мы говорим, плачем, поем!

21 апреля в рамках Года родных языков и единства народов в нашей школе прошел конкурс «Татар егете», посвященный 135-летию со дня рождения татарского поэта Габдуллы Тукая. В конкурсе соревновались учащиеся 4-5 классов. Дети продемонстрировали знания о жизни и творчестве поэта. В ходе конкурса учащиеся отвечали на вопросы викторины, загадки по сказкам и стихам поэта.

В завершение мероприятия дети исполнили песню «Туган тел», ставшую гимном татарского народа.

Тукай теле — туган телем! Бүген бу телдә кошлар сайрый сыман, бүген бу телдә чишмәләр чылтырый, иген үсә сыман. Бүген шушы илаһи телдә без сөйләшәбез, елыйбыз, җырлыйбыз!

21 апрельдә мәктәбебездә Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы кысаларында татар шагыйре Габдулла Тукайның тууына 135 ел тулу уңаеннан «Татар егете» дип исемләнгән бәйге үтте. Бәйгедә 4-5 нче сыйныф укучылары көч сынашты.

Балалар шагыйрьнең тормыш юлы һәм иҗаты турында белемнәрен күрсәттеләр.

Бәйге барышында укучылар шагыйрьнең әкиятләре һәм шигырьләре буенча викторина сорауларына, табышмакларга җавап бирделәр.

Чара ахырында балалар татар халкының гимнына әйләнгән «Туган тел» җырын башкардылар.

Фоторепортаж:
Конкурс “Татар егете” / Татар егете бәйгесе