Тантаналы шартларда/ В торжественной обстановке

Опубликовано: 11.03.2020

Сугышның авырлыгы чиксез кыенлыгын ил бөтен халкы белән күтәрә: ир-егетләр фронт кырларында кан коя, хатын-кызлар, картлар, балалар бөтен авырлыкларны  үз җилкәләренә алалар. Алар арасында ир-егетләр белән иңгә-иң торып сугыш сызыгында булучылар саны да шактый. Ә бит тыл фронтындагы көрәш җиңел булмаган. Бүгенге тантаналы чарада катнашкан Сарман муниципаль районы Аппараты җитәкчесе Вәлиев Фәндәс Әнәс улы сүзләре белән әйтсәк, алар эшләмәгән эш калмаган: чәчкәннәр, урганнар, илне икмәк, ит, сөт белән тәэмин иткәннәр, урманнар кискәннәр, торфка киткәннәр, теккәннәр, бәйләгәннәр, корал ясаганнар.
Мәктәбебездә әнә шул сугыш һәм тыл ветераннарына Бөек Җиңү бәйрәме уңаеннан юбилей медальләрен тапшыру тантанасы булды. Аны 4 в һәм 10 б сыйныфы укучылары  (җитәкчеләре Т.Ф.Фәрхетдинова һәм Г.Ф.Мусина) әзерләде. Чарада сугыш чоры җырлары яңгырады, ветераннар, һәлак булган солдатларыбыз истәлегенә матур шигырьләр сөйләнде, рәхмәт сүзләре әйтелде.
Чарадан соң китапханәдә 4 в сыйныфы укучылары өчен сугыш ветераны Сөләйманова Гәүһәр Нәбиулла кызы белән очрашу оештырылды. Китапханә дәресе “Сугыш хатын-кыз йөзле түгел” исеме астында узды.

Женщины – это самое хрупкое существо на земле, они встали на защиту своей Родины, своих детей и их будущего. Им приходилось выполнять непосильную работу в годы войны. О трудовом подвиге женщин в годы войны, поэт М.Исаковский писал: «...Да разве об этом расскажешь... В какие ты годы жила!»
Про это же говорил руководитель Аппарата Сармановского муниципального района Валиев Ф.А., на встрече с ветеранами ВОВ, награжденными юбилейной медалью «75 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг» сегодня в МБОУ «Джалильская СОШ №2».
Сегодня  у нас в школе были самые дорогие гости – ветераны ВОВ, приглашенные на мероприятие “Этих дней не забыть нам никогда...” Его подготовили учащиеся 4 в и 10 б класса (кл.рук. Фархутдинова Т.Ф. и Мусина Г.Ф.). Стихи и песни, воспоминания вернули ветеранов на дни их юности, которых украла война. Им были вручены юбилейные медали, прозвучали слова благодарности и признания.
Низкий вам поклон, уважаемые ветераны. Пусть будет мир на Земле!