"Войне не место на планете" / "Сугыш планетада урын түгел"

Опубликовано: 13.02.2019

13 февраля в нашей школе прошла встреча учащихся 7-8  классов с Халилом Мирзагитовичем Миргалимовым, и Фирдависом Мирзагидовичем Гимрановым. Встреча была приурочена к отмечаемому 15 февраля Дню памяти о войнах, исполнивших служебный долг за пределами Отечества и 30-й годовщине вывода советских войск из Афганистана.Встреча проходила в форме неформальной беседы. Минутой молчания чтили память тех, кто не вернулся из той жестокой войны. Ребята узнали о том, как выполняли свою воинскую долю наши солдаты, о том, что такое армейская служба и взаимовыручка, о том.Слушая рассказы о боевых эпизодах войны, ребята с трудом представляли, через что пришлось пройти нашим солдатам, что пережить... Прошло много лет после афганской войны, но светлая память о тех, кто отдал свою жизнь, до конца выполнив воинский долг, будет жить в наших сердцах вечно.

13 нче  февраль көнне безнең мәктәптә 7-8 нче сыйныф укучылары Хәлил Мирзагыйт улы Миргалимов һәм Фирдәвис Мирзагит улы  Гыймранов белән очраштылар. Очрашу 15 февральдә билгеләп үтелүче Ватаннан читтә хезмәт бурычын үтәгән, совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгаруга 30 ел тулуга багышланган иде.Очрашу формаль булмаган әңгәмә формасында узды. Ул дәһшәтле сугыштан кайтмаганнарны бер минут тынлык белән искә алудан башланып китте. Егетләр солдатларның хәрби өлешен ничек башкарулары, армия хезмәте һәм үзара ярдәмчеллек турында белделәр.Сугыш эпизодлары турында сөйләгәннәрне тыңлаганда, укучылар солдатларга ниләр кичерергә туры килгэнен тыныч кына тын,лап утырдылар.Әфган сугышыннан соң күп еллар үтсә дә, сугыш бурычын ахыргача үтәп, гомерләрен биргән кешеләрнең якты истәлеге безнең йөрәкләрдә мәңге яшәр.