Татарча диктант –2018 / Всемирная акция татарча диктант - 2018

Опубликовано: 28.10.2018

27 нче октябрьдә бөтен дөнья татарча диктант язды.
Без дә бу акциядән читтә калмадык. Мәктәп мәйданчыгында диктантны барлыгы 70 кеше язды. Алар арасында укучылар,  укытучылар, китапханәчеләр,  мәдәният хезмәткәрләре, бистә администрациясе вәкилләре, әти-әниләр,  “Җәлил чаткылары”  әдәби берләшмәсе шагыйрәсе бар иде. Диктантны язучы иң өлкән кешебез Гәүһәр апа Сөләйманова булды. 88 яшен тутырган Гәүһәр апаның эше күпләргә үрнәк булырлык.

Акция «Татарча диктант», организованный 27 октября  Всемирным конгрессом татар,  прошел  в 20 странах и 60 регионах РФ: Казань, Москва, Санкт-Петербург, Ижевск, Уфа, Екатеринбург, Тюмень, ХМАО, Новосибирск, Саратов, Иваново, Самара, Пермь, Омск, Мари Эл, Астрахань, Иркутск, Волгоград, Алтай и Казахстан, Кыргызстан, Германия, Арабские Эмираты, Америка, Украина, Чехия, Азербайджан, Америка и др.
В нашей школе в ней приняли участие  70 человек. Самым пожилым участником акции стала 88 летняя Гаухар апа Сулейманова.