Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Литературная викторина “Милләтемнең йөзек кашы” /

Опубликовано: 26.04.2022

Сегодня в МБОУ « Джалильская СОШ №2» была проведена литературная викторина “Милләтемнең йөзек кашы”, приуроченный к Дню рождения великого татарского поэта Габдуллы Тукая. На мероприятии приняли участие учащиеся 7Б класса .
Ребята показали хорошие знания по биографии и творчеству поэта, послушали воспоминания современников о великом сыне татарского народа – Габдулле Тукае. Читали стихотворения, в которых он затрагивал тему Родины, родного языка, жизни простого народа. Также в ходе встречи учащиеся отгадывали названия сказок и стихов поэта по иллюстрации, отгадывали загадки.

Бүген Җәлил икенче санлы мәктәбендә татар халкының бөек шагыйре Габдулла Тукайның туган көненә багышланган "Милләтемнең йөзек кашы" дип исемләнгән әдәби викторина үткәрелде. Чарада 7Б сыйныф укучылары катнашты . Балалар шагыйрьнең биографиясе һәм иҗаты буенча яхшы белемнәрен күрсәттеләр, замандашларының татар халкының бөек улы – Габдулла Тукай турында хатирәләрен тыңладылар.
Туган тел, гади халык тормышына кагылышлы шигырьләр укылды. Шулай ук очрашу барышында укучылар шагыйрьнең әкиятләренә һәм шигырьләренә җавап бирделәр, иллюстрацияләр буенча табышмаклар чиштеләр.