Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Яратып яшик /Давайте жить с любовью (Отзыв на наше выступление в проекте “Культурная среда”)

Опубликовано: 22.08.2021

Без  14.08.2021 конне «Яратып яшик» дип  исемләнгән  Җәлил поселогының 2 нче номерлы урта мәктәбе әзерләгән концертны карадык.  “Татнефть” ГАҖ, “Татнефть“  хәйрия ярдәм фондының “Шәһәрнең мәдәни мөхите “ кысаларында үткән бу концерт туган якка, туган туфракка,  ата-анага мәхәббәт белән сугарылган иде.   “Шушы яктан, шушы туфрактан без”  дип аталган җыр белән башланып китте ул.  Чын зурларча, яратып  башкарды аны Фаиз Гисматов. Ул бик талантлы бала, киләчәктә без аны ишетербез әле. “Ай былбылым”ын ишетү генә дә татар моңының бөеклеген күрсәтте. Талантлы балаларны алып килгән 2 урта мәктәп.  Җәлил музыка мәктәбендә белем алган, “Созвездие-Йолдызлык”ның бер йолдызчыгы Айсылу Хәбибуллинаның җырлавын,  Степанова Русананың флейтада уйнавын,  Булат Багмановның дәртле биюен, Болтоносов Данил башкарган Расул Гамзатов язган “Берегите друзей” дигән шигырен, Жасмин Кашапованың урыс әдәбиятына мөрәҗәгать итүен дә ошаттык. Булат Сөләймановның яратып җырлый торган “Янып калыйк” җырын бүген  шушы мәктәп балалары үзләренең девизы итеп алганнар. Музыкант егетләрне дә халык бик ошатты. Шул арада  алып баручылар Ландыш Шәйдуллина һәм Регина Петрякова гомернең асылын аңлауга юнәлдереп, яшәүнең матурлыгын күрергә чакырдылар. Аларның  “минем көчем тирән тамырларда, челтер чишмәләрдә, туган җиремдә” дигән сүзләре  барыбызның да уй-фикерләрен чагылдырды. Ә Энҗе  Вәлиева “Чияле тау “ җыры белән яшьлеккә алып кайтты. Кыскасы, без, “Нәрсә ул бәхет?” дигән сорауга җавап таптык. Гаилә, туган йорт, Туган ил- менә шулар барысы бергә  бәхет була  икән!    Шушы мөмкинлекне тудырган “Татнефть” җитәкчелегенә,  шушы бәйрәмне оештырган поселок хакимиятенә бик зур рәхмәтле булдык.

14.08.2021г мы посмотрели концерт, подготовленный Джалильской средней школой № 2. Этот концерт прошел в рамках  проекта ”Культурная среда” при поддержке ПАО“Татнефть“ и Благотворительного фонда “Татнефть", был наполнен любовью к родному краю, родной земле, любви к родителям.  Концерт начался с песни    “Шушы яктан, шушы туфрактан без”.   С большим удовольствием и любовью исполнил эту песню  Фаиз Гисматов. Он очень талантлив, и в будущем мы его еще услышим не раз. Слушая “Ай былбылым”,  мы понимали насколько величественна татарская музыка. Дети в 2-ой  средней школе очень талантливы. Для нас пела звездочка “Созвездия” Айсылу Хабибуллина, Степанова Русана играла на флейте,  Булат Багманов зажигательно танцевал, Болтоносов Данил рассказал стихотворение Расула Гамзатова “Берегите друзей”, Жасмин Кашапова выбрала русскую литературу, что тоже всем пришлось по душе. Артисты школы №2 выбрали себе девиз со слов песен Булата Сулейманова “Янып калыйк”. Выступление музыкантов тоже было на высшем уровне. Ведущие Ландыш Шайдуллина и Регина Петрякова говорили, что жизнь прекрасна. Они говорили, что сила человека в его корнях, родниках и родном крае. Энже Валиева исполнила песню нашей молодости “Чияле тау”.  И наконец, мы смогли найти ответ на наш вопрос “Что такое счастье?”  Семья, родной дом, Родина – это и есть счастье! Мы были очень благодарны руководству “Татнефти” за поддержку в организации такого концерта, особая благодарность администрации поселка за проведение такого праздника души.

Аниса Мингазова, председатель Совета ветеранов пгт Джалиль