Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Якташлар җыелган җирдә / Традиционая встреча земляков

Опубликовано: 26.02.2021

Икенче санлы Җәлил урта мәктәбе базасында «Шушы яктан, шушы туфрактан без» республикакүләм укуларының 2 туры булды. Укуларның быелгысы ТАССРның атказанган мәдәният хезмәткәре, фронтовик шагыйрь Әзһәр ага Габидинең тууына - 95, ТАССРның атказанган мәдәният хезмәткәре, журналист, язучы Хәниф ага Хәйруллинның тууына - 90,  Габдулла Тукай  исемендәге премия лауреаты, күренекле шагыйрә Клара Булатованың - 85, шагыйрь, прозаик, филология фәннәре  докторы,  Россиянең һәм Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре  Фәрит Яхинның 60 яшьлек юбилейларына багышланды.  Конференциянең 1 турына 23 районнан 647 эш кабул итеп алынды. Укучылар эзләнү-тикшеренү нәтиҗәләре белән уртаклаштылар, туган якларындагы тарихи һәйкәлләр белән сочинение, презентация, видеоролик аша таныштырдылар, әдипләр иҗатын рәсем сәнгате аша күрсәттеләр, аларның шигъри һәм проза әсәрләрен сәнгатьле сөйләү бәйгесенә тәкъдим иттеләр.  Иң көчле эшләр  җиңү  яулады. Ә бәяне мөхтәрәм галимнәр, татар хатын-кызларының «Ак калфак» иҗтимагый оешмасы әгъзалары,  каләм ияләре, сәнгать белгечләре бирде. Без аларның барчасына тирән ихтирамыбызны белдерәбез.
2 тур быел үзенә укучыларны күпләп җыймады. Шартлар рөхсәт итми. Ләкин  юбиляр якташларыбыз,  мәрхүм булганнарының балалары, галимнәр, хөкемдарларны бергә җыйган чара Тугаан телләр һәм халыклар бердәмлеге елындагы күркәм тантана булып күңелдә бик җылы хисләр калдырды.

26 февраля на базе МБОУ «Джалильская СОШ №2» прошел 2 тур традиционной научной конференции «Шушы яктан, шушы туфрактан без». В этом году она была посвящена юбилеям писателей Сармановского района: 95-летию со дня рождения поэта, заслуженного работника культуры ТАССР Азгара Габиди, 90-летию со дня рождения писателя, журналиста, заслуженного деятеля культуры ТАССР Ханифа Хайруллина,  85-летию поэтессы, лауреата премии имени Г.Тукая Клары Булатовой, 60-летию   поэта, прозаика, доктора филологических наук,  заслуженного работника культуры Татарстана и России Фарита Яхина. На почту конференции было принято 647 работ. Это и исследовательские работы, и творческие, рисунки, видеоролики с записью чтения стихотворения или отрывка прозаического призведения. Раоты проверили ученые, члены общественной организации женщин Татарстана «Ак калфак», писатели, деятели культуры и искусства.
Огромные слова благодарности всем участникам Чтений. Отрадно, что в 23 районах нашей республики проявили интерес к творчеству наших земляков.
2 тур в этом году не собрал всех участников в зале. Но встреча земляков оставила самые теплые воспоминания.