Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Конкурс родного языка / Туган тел бәйгесе

Опубликовано: 21.02.2020

21 февраля вся общественность отмечает Международный день родного языка. Ежегодно в этот день мы организуем интересные и полезные мероприятия для наших читателей.  И в этом году, 21 февраля в Джалильской общеобразовательной школе № 2 с учащимися 6 класса провели интеллектуальную викторину “Газиз туган тел”. Учащиеся соревновались в двух командах. Вопросы викторины сопровождались играми. Они соревновались в таких конкурсах, как разгадывание загадок, прослушивание отрывков из сказок, поиск продолжений пословиц, состязание в этой сфере.  Победила дружба в интеллектуальной викторине.  В конце мы все исполнили песню Габдуллы Тукая “Туган тел".   Радует, что дети знают много пословиц, загадок, сказок, которые являются жемчужиной родного языка.  Значит, у нас еще есть будущее, будет жить родной язык.

21 февральдә барлык  җәмәгатьчелек  Халыкара   туган тел көнен билгеләп үтә. Ел саен бу көнне без  китапханәбездә укучыларыбыз өчен  кызыклы һәм файдалы чаралар оештырабыз.  Быел да, 21 февраль көнне  Җәлил 2 нче гомуми белем бирү мәктәбендә 6 нчы сыйныф укучылары белән “Газиз туган телем” исемле интеллектуаль викторина уздырдык. Укучылар ике командага бүленеп  ярыштылар. Викторина сораулары уеннар белән үрелеп барды. Алар үзләренең көчләрен табышмаклар чишү, әкияттән өзекләрне тыңлап, нинди әкият икәнен әйтү, мәкальләрнең  дәвамын  эзләп табу, телебездәге матур, ягымлы сүзләрне кемнәр күбрәк белә, шул өлкәдә ярышу кебек бәйгеләрдә көч сынаштылар.  Интеллектуаль  викторинада дуслык җиңде.  Ахырдан барыбыз да Габдулла Тукайның “Туган тел” җырын башкарып таралыштык.   Шунысы сөендерә, балалар үз туган телләренең  җәүһәр мирасы булган  мәкальләрне, табышмакларны, әкиятләрне күп беләләр икән.  Димәк, әле безнең  киләчәгебез өметле, туган телебез яшәячәк дигән сүз.
Туган телебезне саклау һәм үстерү безнең изге бурычыбыз. Телебезне ямьсез сүзләр белән чуарламыйча, аны чүпләмичә киләчәк буыннарга тапшыру безгә буыннан-буынга калган мирас. Бу мирасыбызны саклыйк һәм мәңгелек итик.