Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Бистә тарихы мәктәп тарихы белән аерылгысыз / История поселка неразрывно связана с историей школы

Опубликовано: 17.10.2019

Мәктәпкә килгән кунакларыбыз, безне сөендереп, никадәр яңалык алып килә! Бүген 5 нче а,  2 нче б сыйныф укучылары алдында чыгыш ясаган элеккеге укучыбыз, бүген инде Җәлил китапханәсе мөдире Алия Илдар кызы Фарукшина мәктәп еллары хәтирәсе, үзенең хатирәләре белән генә уртаклашып калмады, ә мәктәбебез тарихын бистәбез тарихы белән бәйләде. Ул әзерләгән презентация дә, чыгыш та балаларга бик ошады. Фотоларда никадәр тарих! Бистәнең беренче йортлары ничек салынган, кибетләр нинди булган, шифаханә, мәдәният йортлары кайчан төзелгән – боларның барысы-барысы рәсемнәрдә сакланып калган. Галимҗан ага Әхмәдиев, аның тормыш иптәше Фатыйма апа Әхмәдиева, юл ярып барган Азат Исмәгыйлевлар турында мәгълүматлы булдылар укучыларыбыз.
Тарихны белү – безнең бурыч. “Үткәне юкның киләчәге юк”, ди халык мәкале. Яшәгән бистәбезнең үткәне матур, данлы булуын Алия Айдар кызы үтемле итеп җиткерә алды. Ул укучыларны күбрәк укырга, кызыксынучан, үҗәт һәм максатчан булырга чакырды. “Киләчәк сезнең кулда!”- дип төгәлләде сүзен “Мәктәпнең 50 еллыгына – 50 кызыклы очрашу” проектының чираттагы кунагы.

Сколько новшеств, радости  приносят в нашу школу   гости! Сегодня выступившая перед учащимися 5-а, 2-б классов заведующая Джалильской библиотекой Алия Файрушина ( выпускница нашей школы) поделилась воспоминаниями не только школьных лет, но и связала историю нашей школы с историей поселка. Она подготовила презентацию и выступление, которое детям очень понравилось. Сколько истории на фотографиях! Как построены первые дома поселка, какие были магазины, когда построены санатории, дома культуры – все это сохранилось на рисунках. Галимзян-Ага Ахмадиев, его супруга Фатима-апа Ахмадиева, Азат Исмагиловы, идущие по дороге, и о многом другом узнали наши учащиеся.
Знать историю-наша задача. ” Нет лучшего будущего в прошлом", - гласит народная пословица. Алия Айдаровна смогла донести до нас то, что наше поселок славный и красивый. Она призвала учащихся больше учиться, быть интересными, настойчивыми и целеустремленными. "Будущее в ваших руках!“ – завершила свое выступление очередная гостья проекта ” к 50-летию школы-50 интересных встреч".