Новости школы/Мәктәп яңалыклары

Международный день мира. / Халыкара Тынычлык көне

Опубликовано: 21.09.2019

Ежегодно 21 сентября отмечается Международный день мира.  В этот день повсеместно проходят мероприятия , посвященные проблемам мира во всем мире. И в школьной библиотеке «Джалильская СОШ№2» провели урок мира и добра.
Наш школьный библиотекарь Алсу Сагдиевна провела с детьми интересную беседу о мире во всем мире, организовала познавательно- развлекательные игры. А дети рассказывали стихи о мире и дружбе.
Закончился урок мира обращением к ребятам:"Если ты хочешь что-то изменить на всей планете - начни с себя. Помоги тем, кто рядом, кто нуждается в твоей помощи. И тогда, возможно, теплота твоего сердца, переданная окружающим, добрым солнечным лучиком отразится в душе человека, которому ты помог. Вот тогда мир станет добрее"

Ел саен 21 сентябрьдә Халыкара Тынычлык  көне билгеләп үтелә. Бу көнне бөтен җирдә дөньякүләм тынычлык проблемаларына багышланган чаралар уза. Җәлил икенче урта мәктәбендә дә тынычлык һәм игелек дәресе үткәрелде.Безнең мәктәп китапханәчесе Алсу Сәгъдиевна    балалар белән дөнья турында кызыклы әңгәмә үткәрде, танып – белү,күңелле    уеннар оештырды. Ә балалар дуслык һәм тынычлык турында шигырьләр сөйләделәр.Дәрес балаларга мөрәҗәгать белән тәмамланды: " Әгәр син  бөтен планетада нәрсә дә булса үзгәртергә телисең икән-үзеңнән башла. Янәшә-тирәдәгеләргә ярдәм ит!   Шул вакытта, бәлки, синең   тирә-юньдәгеләргә биргән йөрәк җылысы,  син ярдәм иткән кешенең күңелендә, кояш нуры булып  чагылыр.  Менә шул чакта дөнья матуррак булачак"