• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423368, Республика Татарстан, Сармановский район, п. Джалиль, ул. Лесная, д. 25
Телефон: +7(855)-596-76-14
Руководитель: Гильфанова Регина Равиловна
Год основания учреждения: 1964

Индус Мәрданшин истәлегенә

Опубликовано: 27.09.2014

26 нчы сентябрьдә татар теле һәм әдәбияты укытучылары тарафыннан шигырь сөюче укучыларыбыз өчен күптән түгел мәрхүм булган бистәбез шагыйре – 32 ел буе “Җәлил чаткылары” әдәби берләшмә җитәкчесе булып эшләгән Индус Мәрданшин истәлегенә әдәби кичә үткәрелде. Анда аның тормыш юлы һәм иҗаты турындагы әңгәмә шагыйрьгә багышланган презентация, укучылар сөйләгән шигырьләр, җырлар белән аралашып барды. Чакырылган кунаклар –  “Җәлил чаткылары” әдәби берләшмә әгъзалары, бистәбез язучылары - Гафифә Гаффарова, Расиха Гыйльфанова, Әнисә Минһаҗеваларның Индус абыйлары турында сөйләгән истәлекләрен укучыларыбыз дулкынланып тыңладылар. Җомга көнне дөнья куйган язучы Индус Мәрданшинга багышлап, жомга көнне үткәрелгән бу кичә аның рухына изге дога булып барып ирешсен иде.

26 сентября учителями татарского языка и литературы было проведено мероприятие, посвященное памяти местного писателя, бывшего руководителя литературного объединения «Җәлил чаткылары» Индуса Марданшина. Через беседу, презентацию, стихи и песни на его слова, а так же выступлений гостей – Г.Гаффаровой, Р.Гильфановой, А.Мингазовой, наши ученики узнали много интересного о жизни и творчестве И.Марданшина.

Источник: Вахитова Лайсан Асафовна

Фоторепортаж: