• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

2023-2024

Всероссийская акция «Георгиевская ленточка» /Бөтенроссия “Георгиевская ленточка” акциясе

Опубликовано: 04.05.2022

Отечественной войне!

Георгиевская ленточка - символ не сломленного духом народа, который боролся, победил фашизм в Великой Отечественной войне. Этот символ уважения к ветеранам, дань памяти павшим на поле боя, благодарность людям, отдавшим все для фронта. Всем тем, благодаря кому мы победили в 1945 году. Учащиеся 10 класса нашей школы решили поддержать всероссийскую акцию «Георгиевская лента». Они рассказали детям о георгиевской ленточке, показали фотографии, презентации. Учащиеся 1 класса узнали о том, что, привязывая ленточку на одежду, люди, таким образом, отдают дань памяти подвигу наших предков. Потом десятиклассники вручали учащимся и работникам школы главные атрибуты предстоящего праздника. Георгиевская ленточка - это символ Дня Победы, миллионы людей по всему миру, повязав ленточку, выражают свою благодарность ветеранам войны, гордость за их подвиг, чтят память погибших.

2022 нче елның 27нче апреленнән Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 77 еллыгына багышланган «Георгий тасмасы» Бөтенроссия акциясе старт алды.

Георгий тасмасы – Бөек Ватан сугышында фашизмны җиңеп чыккан, рухын сындырмаган халык символы. Ул – ветераннарга хөрмәт, яу кырында ятып калганнарны искә алу, фронт өчен барысын да биргән кешеләргә рәхмәт белдерү символы. Безнең мәктәпнең 10 нчы сыйныф укучылары «Георгий тасмасы» Бөтенроссия акциясенә кушылдылар. Алар укучыларга Георгий тасмасы турында сөйләделәр, фоторәсемнәр, презентацияләр күрсәттеләр. 1 нче сыйныф укучылары тасманы киемгә бәйләп, кешеләрнең шул рәвешле ата-бабаларыбызның батырлыгына хөрмәт белән карауларын белделәр. Аннары унынчы сыйныф укучылары балаларга һәм мәктәп хезмәткәрләренә булачак бәйрәмнең төп атрибутларын тапшырдылар. Георгий тасмасы – Җиңү көне символы, бөтен дөнья буенча миллионлаган кеше, тасманы бәйләп, сугыш ветераннарына рәхмәт белдерәләр, аларның батырлыгы өчен горурлык хисләре кичерәләр, һәлак булганнарны искә алалар.