• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Незабываемая встреча/Онытылмас очрашу

Опубликовано: 28.10.2021

Вечера, проведенные в библиотеке, останутся в памяти и спустя годы. Там таинственная тишина! Таинственное желание, которое знаешь только ты сам! Разве забудутся те минуты, когда ты спешил к библиотекарю в поисках самой чудесной книги, которую только мог найти?! Чтение - это самое большое счастье! А какое счастье встретиться с живыми писателями и поэтами – теми, кто пишет эти книги и дарит их нам?

Библиотекарь Резида Мустафина ознакомила учащихся 3 класса с писателями района, рассказала об их творчестве. Нам известно, что эти поэты проникнуты детской душой. Большинство из них о природе, детях, событиях их жизни. Эти произведения воспитывают в душе ребенка такие чувства и качества, как красота, доброта и любовь. Затем учащиеся получили ответы на интересующие их вопросы. Встреча прошла в удивительно теплой, приподнятой атмосфере.

Китапханәдә уздырган кичәләр еллар узгач та ,бер якты истәлек булып күңелдә сакланыр. Андагы серле тынлык! Син үзең генә белгән серле теләк! Син үзең генә табарга теләгән иң могҗизалы сердәш-китабыңны күзләрең белән ашыгып эзләгән мизгелләрең һәм, синең кулыңа килеп эләккән җан дустыңны кочып, китапханәче янына ашыккан минутлар онытылырлыкмы соң?! Китап уку – иң зур бәхет ул! Ә шул китапларны язып, безгә бүләк итүчеләр  – тере язучылар, шагыйрьләр белән очрашу нинди бәхет, ә?

Китапханәче Резидә Мостафина 3 сыйнныф укучыларын районыбыз язучылары белән таныштырды, аларның иҗаты турында бәян итте.  Бу шагыйрьләрнең балалар күңеленә үтеп керерлек итеп иҗат итүе билгеле инде безгә. Алар сабыйлар теле, балалар күзаллавы белән һәр бала аңларлык шигырьләр яза. Аларның күпчелеге табигать, балалар, аларның тормышындагы вакыйгалар турында. Бу әсәрләр бала күңелендә матурлык, игелек һәм мәхәббәт кебек хисләр һәм күркәм сыйфатлар тәрбияли.

Укучылар аннары үзләрен  үзләрен кызыксындырган сорауларга җавап ишетеп сөенделәр. Әдәби очрашу искиткеч җылы, күтәренке кәефтә, якты мохиттә узды.