• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Экскурсия в пожарную часть/Янгын сүндерү бүлегенә экскурсия

Опубликовано: 19.06.2021

Ребята  МБОУ «Большенуркеевская СОШ» сходили на экскурсии в пожарную часть. Детям рассказали какие бывают пожарные машины, об обязанностях диспетчера, о правилах поведения при пожаре. «Пожар – это неконтролируемое горение, причиняющее материальный ущерб, вред жизни и здоровью граждан, интересам общества и государства. При пожаре всегда нужно соблюдать хладнокровие, избегать паники, вызвать пожарную охрану по телефону «01» или с сотового вызова экстренных служб  «112» - об  этом рассказали нам в пожарной части.

Бүген « Зур Нөркәй урта гомуми белем бирү мәктәбе»нең лагерга йөрүче балалар  янгын сүндерү бүлегенә экскурсиядә булдылар. Әлеге очрашу укучылар өчен бик файдалы булды. Янгын сүндерүчеләр куркынычсызлык кагыйдәләрен, янгын очрагында үз-үзеңне тоту тәртипләрен анлаттылар. “Ут белән эш иткәндә уяу һәм игътибарлы булырга чакырабыз. Әгәр дә янгын очрагына тап булсагыз яки төтен чыкканын күрсәгез, шунда ук “01” телефоны буенча янгын сүндерү бүлегенә хәбәр бирүегезне сорыйбыз”, -диделәр янгын сүндерү бүлегендә. “Пожар куркынычсызлыгы беренче карашка гади генә, әмма зур әһәмияткә ия. Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре үтәлмәү аркасында фаҗигаләр кабатланып килә”, - диде инспектор.

Бәлә сорап килми. Янгыннар күпчелек очракта саксызлыктан, төп кагыйдәләрне үтәмәгәнлектән килеп чыга. Аның сәбәпчеләре шактый – төзек булмаган электр җиһазларын куллану, үз белдеклек белән электр үткәргечләрен монтажлау, мичләрнең, морҗаларның төзек булмавы, артык кызуы, корымнан чистартылмавы, ачык ут белән шаяру һәм башкалар. Укучылар пожар куркынычсызлыгы буенча үзләрен кызыксындырган сораулар бирделәр. Очрашу  бик кызыклы үтте.