• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Урок мужества/Батырлык дәресе

Опубликовано: 26.01.2021

25 января, в филиале МБОУ “Большенуркеевская СОШ” – “Юлтимеровская ООШ” был проведен Урок мужества, посвященный подвигам блокадного Ленинграда. Учитель истории Заманова Г.Т. рассказала ученикам о самой трагической странице в истории Ленинграда – это блокада города фашистскими захватчиками. В блокаде оказалось около 3 миллионов человек. 900 дней, почти два с половиной года, ленинградцы мужественно выносили все страдания, выпавшие на их долю. Дети были очень заинтересованы данной информацией. Так же в гостях была библиотекарь села Юлтимерово, Ахметзянова Н.Р. Она принесла и сделала выставку книг по данной теме и пригласила детей в библиотеку за дополнительной информацией о Ленинградской блокаде.

25 нче гыйнвар көнне Юлтимер төп гомуми белем бирү мәктәбендә Ленинград блокадасының батырлыгына багышланган Батырлык дәресе үткәрелде. Тарих укытучысы Заманова Г.Т. укучыларга Ленинград тарихындагы иң фаҗигале сәхифә – фашист илбасарлары блокадасы турында сөйләде. Блокадада 3 миллионга якын кеше булган. 900 көн, ике ел ярымга якын, ленинградлылар үз өлешләренә төшкән барлык газапларны батырларча җиңделәр. Балалар бу мәгълүмат белән бик кызыксындылар. Шулай ук Юлтимер авылы китапханәчесе Әхмәтҗанова Н.Р. да кунакта булды, ул әлеге тема буенча китаплардан күргәзмә алып килгән иде.Балалрны китапханәгә чакырып калды.