• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Встреча с поэтессой/ Шагыйрә белән очрашу

Опубликовано: 04.03.2020

В связи с 100-летием ТАССР, 90-летием со дня образования Сармановского района в Большенуркеевской средней школе прошла встреча с поэтессой ВасимойХайруллиной и  презентация книги «Шәп бабай, тәти әби», изданной 17-й книгой автора. В качестве новогоднего подарка Васима апа подарила эту книгу ударниками отличникам  нашей школы. Вела вечер учитель татарского языка и литературы Зарипова Зульфия. Ребята разучивали стихи, задавали интересные вопросы. Васима Хайруллина на принесла свои стихи, книги. Это был настоящий вечер поэзии.

ТАССРның 100 еллыгы, Сарман районы оешуга 90 ел уңаеннан, Зур Нөркәй урта мәктәбендә Чу­раш авы­лын­да яшәп иҗат итү­че ша­гый­рә  Вә­си­мә апа Хәй­рул­ли­на бе­лән оч­ра­шу һәм аның 17 нче китабы булып басылып чыккан “Шәп бабай, тәти әби” китабын тәкъдир итү кичәсе үт­те. Яңа ел бүләге итеп, Вәсимә апа бу китабын мәктәбебезнең уку алдынгыларына  бүләк иткән иде. Кичәне татар теле һәм әдәбияты укытучысы Зарипова Зөлфия  алып бар­ды. Балалар якташ шагыйрәбезнең шигырьләрен ятладылар, кы­зык­лы со­рау­ла­р бир­деләр. Вә­си­мә апа үзе дә оч­ра­шу­га буш кул бе­лән кил­мә­гән,  күч­тә­нәч­кә  ши­гырь­лә­рен, китапларын алып килгән­. Шагыйрә әдәплелеккә өйрәтүче шигырьләрен балаларга да  укы­ды. Чын мәгъ­нә­сен­дә шигъ­ри­ят ки­чә­се бул­ды ул. Оч­ра­шу һәр­кем­дә җы­лы тәэ­сир­ләр кал­дыр­ды.