• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

2024-2025

Алфавитная книга в истории татарского образования./Татар мәгарифе тарихында Әлифба китабы.

Опубликовано: 30.01.2020

Алфавитная книга в истории татарского образования. С одной стороны, не совсем верно, что саляя ага называет “Отцом татарской Азбуки”. В Казани пройдет Международная олимпиада по татарскому языку и литературе 20.10.2012. Первое-условие Веры. Затем Сагит Халфин, Ахметгади Максуди (Айк Азбука), Мухетдин Курбангалиев, Габбас Сайфуллины написали алфавитные книги. Салай Вагизов-самый долгий Алифб, поэтому мы его приравняем к отцу Алифбы. В связи с этим в Юлтимеровской школе прошли открытые мероприятия, посвященные книге азбуки и ее авторам.. С 1965 года татарский ребенок уже 55 лет учится читать и писать по буквам, написанным именно Салаем ага и его супругой Рамзией апа. Дети-татары, проживающие за рубежом, до сих пор используют именно этот алфавит. Один из петербургских ученых написал докторскую диссертацию по букварям и алфавитам по всему миру и выделил именно Саляя ага лучшим из лучших. Этот алфавит за 55 лет печатался 40 раз.

Татар мәгарифе тарихында Әлифба китабы. Сәләй аганы “Татар Әлиф­басы атасы” дип атау, бер яктан, бик үк дөрес тә түгелдер. Чөнки аңа хәтле татарның алты Әлифбасы булган. Беренчесе – Иман шарты. Аннан соң Сәгыйть Хәлфин, Әхмәтһади Максуди (ике Әлифба), Мө­хетдин Корбангалиев, Габбас Сәй­фул­линнар Әлифба китап­лары язалар. Сәләй Вәгый­зов Әлиф­басы иң озын гомерле булганга, мин аны Әлифба атасына тиңлибез. Шушы уңайдан Юлтимер мәктәбендә Әлифба китабы һәм аның авторларына багышланган ачык чаралар булып узды..

1965 елдан башлап татар баласы 55 ел буе нәкъ менә Сәләй ага һәм аның тормыш иптәше Рәмзия апа язган Әлифба буенча укырга, язарга өйрәнгән. Чит ил­ләрдә яшәү­че татар балалары әле бүген дә нәкъ менә шушы Әлиф­баны кулланалар.

Петербургның бер галиме бөтен дөньядагы Букварь һәм Әлифбалар буенча док­торлык диссертациясе язган булган һәм нәкъ менә Сәләй ага Әлифбасын иң яхшысы дип аерып куйган. Бу Әлифба 55 ел эчендә 40 мәртәбә басыла.