• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Будь осторожен-тонкий лед!/ Сак бул – юка боз!

Опубликовано: 08.11.2019

Чтобы ознакомить учащихся 1 класса с правилами безопасности на льду в осенне – зимний период, был проведен классный час по теме « Будь осторожен-тонкий лед!».Учащиеся узнали о том , что опасно для человека.

Если вы провалились, постарайтесь не впадать в панику. Широко раскиньте руки по кромкам льда, чтобы не погрузиться с головой под воду. Старайтесь без резких движений выбираться на лед, наползая грудью и поочередно вытаскивая на поверхность ноги. Выбравшись из пролома, нужно откатиться, а затем ползти в ту сторону, откуда шли до этого.

“Что делать, если требуется Ваша помощь?". Если вы уверены в своих силах, постарайтесь приблизиться к нему ползком, широко раскинув руки и ноги: это увеличит площадь опоры. Помните, к краю полыньи подползать нельзя, иначе можно тоже оказаться в воде. Бросьте пострадавшему связанные ремни или шарфы, любую доску, жердь или лыжи. Действовать нужно быстро и решительно, поскольку в ледяной воде человек быстро коченеет, а намокшая одежда тянет его вниз.Так же учащиеся.по своим рисункам рассказали, как нужно вести себя на льду.Об этом поделились своими мнениями.

1 сыйныфта укучыларны көз ,кыш ,яз  көннәрендә, боз өстендә куркынычсызлык кагыйдәләре белән таныштыру өчен « Сак бул – юка боз!» темасы буенча  класс сәгате үткәрелде.Укучылар елгаларда су 10 сантиметр калынлыкта катса гына кеше өчен куркыныч булмаганын , елга тамакларында, камышлыкларда боз юкарак булуын белделәр.
  Әгәр дә боз өстендә бәла-каза чыкса, паникага бирелмәскә, кискен хәрәкәтләр ясамаска кирәклегенә төшенделәр. Әгәр дә, боз ярылып, салкын суга батсагыз, нишләргә?
Бу очракта кулларны җәеп,  ничек тә булса, бозга башта бер аякны, аннан соң икенчесен күтәреп, шуышып, менәргә кирәк. Әгәр дә боз сезнең авырлыкка чыдаса, әкрен генә ярга таба үрмәләргә була. Кайсы ярдан килгәнсез, шул якка үрмәләргә  кирәк, чөнки анда боз тикшерелгән.
“Әгәр дә Сезнең ярдәм таләп ителсә, нишләргә?”-дигән сорауга җавап эзләделәр.
Озын таяк, такта, яисә бау табарга кирәк, я булмаса шарф, каеш һәм киемнәрне бергә  бәйләргә була. Бозга ятып, шушы әйберләр белән бәлагә таручы ягына шуыша башларга мөмкин. Суга батучы янына җитәргә бер-ике метр калгач, туктарга һәм  таякны, тактаны яисә бауны сузып, бәлагә таручыны куркыныч зонадан чыгарырга тырышырга ,зыян күрүчене коткаргач, җылы урын табып, аның юеш киемнәрен салдырырга, кайнар чәй эчерергә кирәклеген белделәр.Шулай ук укучылар  үзләре ясаган рәсемнәре белән дә фикер алыштылар.