• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

2024-2025

Урок-викторина «Путешествие по дорожным знакам»/Дәрес-викторина «Юл билгеләре буенча сәяхәт»

Опубликовано: 29.10.2019

29 октября в МБОУ «Большенуркеевская СОШ» прошел библиографический урок-викторина под названием  «Путешествие по дорожным знакам». На открытом мероприятии участвовали  начальник  ГБУ БДД Ситдикова А.Р., методисты отдела образования  Ахмадуллина А.Ф., Хафизова Р.Г., Халиуллина Г.Г.  Организовали данное мероприятие учитель начальных классов Махубрахманова Л.Т., библиотекарь-педагог Сахбутдинова З.Ф. Участниками викторины были ученики 3-го класса. Главной целью мероприятия являлось расширение представлений учащихся 1-4классов о правилах поведения на дорогах, значении дорожных знаков и сигналов светофора, развитие наблюдательности и внимания, воспитание культурного пешехода. Праздник прошел в игровой и познавательной форме.  В рамках состязаний командам  необходимо было преодолеть различные конкурсы. Дети отвечали на вопросы викторины, отгадывали загадки, собирали пазл, «интересный автомульти» и многое другое. Ребята узнали много интересного о значении соблюдения правил дорожного движения. Также первоклассникам подарили увлекательные  книжки. В конце путешествия все ученики получили подарки и светоотражающие элементы.

29 нчы октябрь көнне Зур Нөркәй урта мәктәбендә «Юл билгеләре буенча сәяхәт» дип исемләнгән библиографик  дәрес- викторина  үтте.  Ачык  чарада  ДБУ «Юл хәрәкәте куркынычсызлыгы " начальнигы Ситдыйкова  А. Р., мәгариф бүлеге методистлары Әхмәдуллина А. Ф., Хафизова Р. Г., Хәлиуллина Г. Г катнаштылар.  Бәйрәмне башлангыч  сыйныф  укытучысы Махубрахманова  Л. Т., педагог- китапханәче  Сәхбетдинова З. Ф. оештырдылар. Викторинада  3 сыйныф укучылары катнашты.

Чараның төп максаты булып 1-4 сыйныф укучыларының  юлда үз-үзләрен  тоту кагыйдәләрен искә төшерү, юл билгеләре һәм  светофор сигналларының әһәмияте белән танышу, акыллы  җәяүлене тәрбияләү торды. Бәйрәм уен һәм танып-белү формасында үтте. Һәр командага төрле  мавыктыргыч конкурсларда көч сынашырга  туры килде. Балалар  викторина  сорауларына да  җавап бирделәр, табышмаклар да чиштеләр, пазл, «кызыклы автомультлар» да җыйдылар. Иң  әһәмиятлесе  укучылар  юл йөрү кагыйдәләрен үтәү  турында бик күп кызыклы мәгълүматлар  алдылар. Бәйрәмебез кунагы Ситдикова А.Р. беренче сыйныф укучыларына бүләк итеп  кызыклы китаплар тапшырды. Сәяхәт ахырында барлык укучылар да бүләкләр һәм яктылыкны чагылдыручы  элементлар  алдылар.