• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

Круглый стол "Мир без наркотиков"/"Наркотикларсыз дөнья» дигән түгәрәк өстәл

Опубликовано: 29.04.2019

Почти каждый школьник слышал о вреде наркотиков, но почему – то именно в старших и средних классах некоторые парни и девушки попадают в компании, где впервые употребляют эти вещества. Почему популярность запрещенных препаратов растет, несмотря на то, что к этой проблеме приковано внимание общественности? Все просто: запретный плод во все времена хотелось вкусить и испробовать, а раз попробовав наркотики, отказаться очень непросто.

На проведенном круглом столе «Мир без наркотиков» учащиеся 8 класса работали над тревожащими их вопросами, которые озвучили в начале урока: Что такое наркотики? Откуда пришли наркотики? Почему люди начинают употреблять наркотики? Можно ли при помощи наркотиков решить проблемы? В чем смысл жизни? Каковы последствия употребления наркотиков? и т.д.

Ребятам урок дал достаточное количество информации, чтобы они поняли, какое зло для каждого человека в отдельности и для всего общества несет наркомания. Из любой трудной ситуации есть выход. Надо только попытаться его найти!

Һәр укучы  наркотикларның зыяны турында ишетеп белә, әмма нигәдер нәкъ менә өлкән һәм урта сыйныфларда кайбер егетләр һәм кызлар әлеге матдәләрне беренче тапкыр куллана торган компаниягә эләгә. Бу проблемага җәмәгатьчелек игътибары бик нык юнәлтелүгә карамастан, тыелган препаратларның популярлыгы ни өчен арта? Барысы да гади: тыелган җимешне һәрчак татып һәм сынап карыйсы килә, ә наркотикларны татып караганнан соң, баш тарту җиңел түгел.

"Наркотикларсыз дөнья» дигән түгәрәк өстәлдә, 8 сыйныф укучылары дәрес башында үзләре биргән түбәндәге сорауларга җавап әзләделәр: Наркотиклар нәрсә ул? Наркотиклар каян килгән? Ни өчен кешеләр наркотиклар куллана башлый? Наркотиклар ярдәмендә проблеманы хәл итеп буламы? Тормыш мәгънәсе нәрсәдә? Наркотиклар куллануның нәтиҗәләре нинди? һ.б.

Дәрес барышында балаларга наркоманиянең аерым бер кеше һәм бөтен җәмгыять өчен нинди явызлык икәнен аңларга җитәрлек күләмдә мәгълүмат бирелде. Теләсә кайсы авыр хәлдән чыгу юлы барлыгы һәм аны табарга тырышырга гына кирәклеге ассызыкланды.