• Сармановский
  • Школы

Адрес: 423372, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Большое Нуркеево, ул. Школьная, д. 34/ ТР, Сарман муниципаль районы, Зур Нөркәй авылы, 34нче йорт
Телефон: +7(85559)-4-62-42
E-Mail: nurkeevo@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Большенуркеевская СОШ"
Руководитель: Шайхеразиева Лайля Назимовна
Год основания учреждения: 1919

«Огонь ошибок не прощает!»/"Ут хаталарны кичерми!»

Опубликовано: 16.11.2018

Ежегодно в России происходит около 300000 пожаров, где погибает более 15 000 человек. Были годы, когда эта цифра доходила до 18000. Во время пожаров гибнут и дети, например, в 2005 году они унесли жизни 732 детей. И страшно то, что гибель людей в огне происходит в России в 5-12 раз чаще чем в развитых странах мира.

Учитывая эти обстоятельства, в МБОУ «Большенуркеевская СОШ» ведется большая работа по предупреждению пожаров: это и экскурсии в пожарную часть, и тематические внеклассные мероприятия, и классные часы. Один из таких классных часов был проведён в 6 классе 14 ноября. Озвученные классным руководителем цифры ошеломили учащихся. Во время беседы дети  также поговорили о причинах возникновения пожаров, вспомнили правила поведения.

Россиядә ел саен 300 000гә якын янгын чыга, һәм аларда 15000ләп кеше һәлак була. Кайбер елларда бу сан унсигез-унтугыз меңгә дә җитәргә мөмкин. Әлеге янгыннарда үлүчеләр арасында балалар да бар. Мәсәлән, 2005нче елда 732 бала үлгән. Иң куркынычы - янгыннарнын Россиядә, югары үсешкә ирешкән

илләр белән чагыштырганда, 5-12 тапкыр ешрак күзәтелүе.

Шушыларны исәпкә алап, Зур Нөркәй урта мәктәбендә янгыннарны кисәтү максатында зур эш оештырылган. Бу эшләр арасында янгын бүлекчәсенә экскурсияләр, тематик класстан тыш чаралар, класс сәгатьләре бар. 14 ноябрь көнне 6 сыйныфта да мондый класс сәгате үтте. Укытучы китергән саннар укучыларны таң калдырды. Әңгәмә вакытытнда укучылар янгын килеп чыгуның сәбәпләре турында фикер алыштылар, янгын вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен искә төшерделәр.